1,7m Boyuyla Dünyanın En Büyük Ayak İzi Avustralya’da Bulundu

Paylaş
 

Avustralya’da dünyanın en büyük dinazor ayak izi bulundu…

 

Avustralya’nın Dampier yarımadasındaki Walmadany bölgesinde, Queensland ve James Cook Üniversiteleri’nden araştırmacılar, 1,7 metre büyüklüğünde dinozor ayak izine rastladı. Yapılan araştırmalarda, 21 farklı dinozora ait 140 milyon yıllık ayak izlerine rastlandı. Bulunan bu ayak izi bugüne kadar keşfedilen dinozor ayak izlerinin en büyüğü…

 

Avustralya’nın Jurassic Park bölgesinde ekibiyle birlikte araştırma yapan Queensland Biyoloji Bilimleri Okulu’ndan Dr. Steve Salisbury, “Stegosauria’nın da içinde olduğu, gezegendeki en büyük dinozorlar bölgesini gördük. Sauropoda’nın ayak izleri 1,7 metreyi buluyor. Bölgenin yerlileri tarafından davet edildik. Onlar burada izleri fark ettiler. Onların bilimsel olarak incelenmesine ve belgelenmesine ihtiyaç vardı.” dedi.

Bölgede bir süredir çalışmalar yürüten bilim insanları Avustralya’nın kuzey batısında bulunan Dampier yarımadasında yaklaşık 100 milyon yıllık 21 farklı dinozora ait izlere rastlandığını da belirtti.

Salisbury ve ekibi bölgede 400 saatlik bir çalışmayla dinozorların ayak izlerini belgeledi. İzleri belgelenmesinin ardından, bölgede sıvılaştırılmış doğalgaz merkezi yapılması için 2008 yılında gündeme gelen proje, hükumet tarafından iptal edildi.

 

KAYNAK: Hürriyet

Bu yazı 258 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak