Anasayfa / Arkeoloji / Nüfus Tarım Sayesinde Artış Göstermedi.

Nüfus Tarım Sayesinde Artış Göstermedi.

Nüfus artışı uzun zamandır tarımın ortaya çıkmasına bağlanırdı; fakat Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Jabran Zahid önderliğinde yürütülen yeni bir çalışma, başka etkenlerin de rolü olabileceğini gösterdi.

Araştırmacıların Amerika’nın Wyoming ve Colorado eyaletlerinde yer alan avcı-toplayıcı toplumu yerleşimlerde bulunan ocaklardan alınan örneklerin radyokarbon tarihleri üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda, bu toplumların nüfus artış oranının, aynı dönem Avrupa tarım toplumlarında görülen nüfus artış oranıyla aynı oranda olduğu görüldü.

nüfus

Wyoming Üniversitesi’nden Antropolog Robert Kelly, tarıma geçiş sürecindeki toplumlarının eş zamanlı avcı-toplayıcı toplumlarla aynı nüfus artış oranını yaşadığını belirtti. Farklı çevrelerde, çeşitli geçim stratejileri uygulayan gruplarda ölçülen eşit nüfus artış oranının, yerel çevreye uyum sağlayabilme veya geçim faaliyetlerinin değil de küresel iklim ve(ya) biyolojik etkenlerin uzun vadeli insan nüfus artışını düzenlediğini gösterdiğini ekledi. Araştırma ekibi bu sonuçlarını ileri sürerek, tarıma geçişin, uzun vadeli yıllık nüfus artışına doğrudan bağlanamayacağını öne sürdü.

 

 

uwyo.edu/uw/news

aktuelarkeoloji

Dikkatinizi Çekebilir...

Antik Kazı Şampiyonu: İzmir

Türkiye’de en eski insan yerleşimlerinden biri olan İzmir’deki Yeşilova Höyüğü’nde 2017 yaz dönemi kazıları tamamlandı. …

Hasankeyf’te İnsanlar Görmezden Gelinmiş Hissediyorlar

“Hasankeyf’in sular altında kalması, şimdiye kadar ortaya çıkarılan en eski organize insan yerleşimlerinden birinin kanıtlarını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super