Anasayfa / Arkeoloji / Tiyatro Otopark Oldu.

Tiyatro Otopark Oldu.

Muğla Kyon Antik Kenti’nin içinde bulunan tiyatro yapısı, otopark olarak kullanılıyor.

Ülkemizde, gün geçmiyor ki arkeolojik bakımdan bir tahribat haberi gelmesin. Ülkemizde ne yazıkki Arkeolojiye,tarihe saygı duyulmuyor. Her geçen gün gelen yeni haberlerle bu kadar da olmaz dedirtecek olaylara şahit oluyoruz.  Bunlardan basına yansıtılan en yeni haber olan Kyon antik kentinin tiyatro yapısının otopark haline getirilmiş olması.

a2sdsdfsdf

Muğla’ya bağlı Yatağan ilçesinin Çamyayla köyünde yer alan ve Roma dönemine ait olan Kyon Antik Kenti tiyatrosunun orkestra kısmı otopark olarak kullanılıyor.

Ayrıca tepeye yaslanmış bir şeklinde konumlanan ve evlerin arasında kalmış tiyatronun içine parke taşı döşendi.

KYON ANTİK KENTİ
Kent, Menteşe beldesi yakınlarında, Çamyayla (Bellibal) köyünde bulunuyor.
 Kyon ismi Helence’de “köpek mezarı” anlamına geliyor. Bizans döneminde ise, buraya Paliapolis deniliyordu. Kyon Antik Kenti’nde arkeolojik kazı çalışmaları yapılmadığından hakkında ayrıntılı bilgi bulunmamaktadır. Roma dönemine ait tiyatro ve çeşitli sunak taşları köy içerisinde yer alan kalıntılardan. Tiyatronun 13 sıra basamağı günümüze ulaşabildi. Roma döneminde Kyon Antik Kenti’nde sikke basıldığı bilinmektedir.

Dikkatinizi Çekebilir...

Antik Kazı Şampiyonu: İzmir

Türkiye’de en eski insan yerleşimlerinden biri olan İzmir’deki Yeşilova Höyüğü’nde 2017 yaz dönemi kazıları tamamlandı. …

Hasankeyf’te İnsanlar Görmezden Gelinmiş Hissediyorlar

“Hasankeyf’in sular altında kalması, şimdiye kadar ortaya çıkarılan en eski organize insan yerleşimlerinden birinin kanıtlarını …

Bir Adet Yorum

  1. Yıkılmasaydı çok daha güzeldi. Ne yazık ki tarihe ve tarihi eserlere hiç saygı yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super