Cam Üretimi Mezopotamya’da Değil Mısır’da Başlamış Olabilir

Paylaş
 

Mezopotamya’da icat edildiği kabul edilen cam yaklaşık olarak 3600 yıl önceye tarihlenir. Ancak Mezopotamyalılar Mısır’dan sonra bu karmaşık el sanatını kullanmış olabilirler. Araştırmacılar Amerikan Okyanus Araştırmaları Okulu’nun yıllık toplantısında bu görüşü bildirdiler.

Cam üretiminin Mezopotamya’dan kaynaklandığına dair düşünceler neredeyse bir yüzyıl önce, günümüz Irak sınırları içinde kalan Nuzi’de bulunan eserler üzerinde yoğunlaşıyor. Bu eserler: cam; renkli boncuklar, kaplar ve kolyeleri içeriyordu.

Harvard Sanat Müzeleri’nden Koruma Bölümünde bilim insanı Katherine Eremin, bu keşfin bilinen camcılık döneminden doğmasının pek olası olmadığını belirtti.

İngiltere’deki Cranfield Üniversitesi’nden arkeolog Andrew Shortland liderliğindeki uluslararası bir ekip, Nuzi’de bulunan cam ürünlerin, 1800’lü yıllarda olduğu gibi eski Mezopotamya ürünlerinin ve daha sonraki cam işçiliğinin eserlerininden oluşan bir karışımı temsil ettiğini tespit etti.cam30-11-16

Eremin, orijinal Mezopotamya cam ürününün yakın tarihte yaklaşık 3400 yıl öncesine tarihlenen bir tortudan geldiğini ve başlangıçta düşünülenden daha da ileri bir tarih olduğunu belirtti.

Nispeten eski Mısır camı parçalarının, kırmızı, yeşil, sarı, opak mavi ve yarı şeffaf mavi de dahil olmak üzere bir dizi renkte oldukları belirlendi. Bazı Mısır camlarında ise dalgalı ve renkli çizgiler vardır.

Eremin, Nuzi’deki Mezopotamya döneminden kalma cam ürünlerinin üretimini daha iyi kavramadığını belirtti. Bu kalıntılar çoğunlukla boncuklardan ibaret olup çoğunlukla yarı saydam mavi renklidir.

Bazı boncuklar üzerinde dalgalı, renkli çizgiler kabaca oluşturulmuş ve düzenlenmiştir.

 

Bu yazı 1325 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak