İnsanlık Tarihinin En Eski Savaş Kanıtı

Paylaş
 

Bilim insanları, Kenya’daki bir arkeolojik kazıda, bugüne kadar insanlık tarihinde yaşanan en eski savaşlara ait kanıta ulaştı.

Kenya ‘nın kuzeyindeki Turkana Gölü yakınlarındaki bir alanda 10 bin yıl öncesinden 27 kişiye ait kalıntılar buldu.

YERLEŞİK HAYATA GEÇMİŞ AVCI VE TOPLAYICILAR

Kişilerin cesetlerinin gömülmediği, bu alanda toprak üstünde bırakıldığı belirtildi.
Birçok bilim insanı, tarihteki savaşların, insanlar yerleşik hayata geçtikten sonra yaşanmaya başladığını savunuyor. Ancak bu son arkeolojik keşifte kalıntıları bulunan insanların muhtemelen yerleşik hayata geçmemiş avcı ve toplayıcılar olduğu belirtiliyor.

2012’DEN BERİ ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR

Cambridge Üniversitesi ‘nden paleantropolog Marta Mirazon Lahr, “Bulunan kalıntıların, savaşların insanlık tarihine bugüne kadar düşünüldüğünden çok daha önce girmiş olabileceği tartışmasını gündeme taşıyacağını.” söyledi. Arkeologlar Nataruk’taki kazı sahasında 2012’den bu yana çalışma yürütüyor.

SAVAŞ SONUCU YAŞANMIŞ

Arkeologlar, kalıntıları bulunan insanların, tek bir olayda, sopa ile vurularak ya da bıçaklanarak öldürüldüklerini aktarıyor. Öldürülenler arasında erkek ve kadın yetişkinler ile çocuklar da yer alıyor. Nature dergisinde yayımlanan bulgular, ölümlere neden olan olayla ilgili tam olarak bilgi içermiyor. Ancak bunun bir tür savaşın sonucu olarak yaşandığı belirtiliyor.

Bu yazı 1885 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak