Prehistorik Dönemde Bitkilerin Pişirildiğini Gösteren Kaplar Bulundu

Paylaş
 

Tarih öncesi insanlar yeni araştırmalara göre, 10.000 yıl önce yabani tahıl ve bitkileri pişirmiş olabilirler.

Bilim adamları bitkisel yiyeceklerin, avdan elde edilen etin bulunmadığı dönemlerde ana yemek olarak yendiğini söyledi.

İçinde yemek kalıntıları olan seramik parçaları, daha sonra yeşil ve verimli olan Libya Sahra’sındaki iki bölgede bulundu.

Bitkiler ve tahıl ile yiyecek hazırlama becerisi o dönem için büyük bir gelişme olurdu.prehistorikpişirme22.11.16

Kazılar sırasında bulunan tohumlar

Bristol Üniversitesi’nden Dr Julie Dunne, “Bu, küresel olarak bitki işlemesinin doğrudan olarak ilk kanıtıdır ve olağanüstü bir şekilde, Erken Kuzey Afrikalı avcı-toplayıcılar hububat / tohumları, yapraklı bitkileri ve su bitkilerini de içeren birçok farklı bitki türü tüketiyordu. “

Yeşil Sahra

Bu bölge, göller ve nehirlerle dolu yeşil bir savana idi. Su aygırları ve filler de dahil olmak üzere büyük hayvan sürüleri tarafından doldurulmuştur.

Orada yaşayan insanlar çimen yapraklı bitkiler ve su bitkilerinin yabani tohumlarını toplardı.prehistorikpisirme22-11-16-2

Libya Sahra’sı bugün çok farklı görünüyor

Dunne, “Bitkilerin uzun süre kaynatılmasına izin veren, ısıya dayanıklı çömleklerin icadı ile daha önce tatsız ve hatta toksik bitkiler de dahil olmak üzere tarih öncesi insanların yiyebileceği bitki çeşitliliğini önemli ölçüde genişletti. “şeklinde konuştu.

Tahılları öğütmek için kullanılan taşlar da parçalanmış seramiklerin yakınlarında bulundu, bu da tahılların un haline getirildiğini düşündürdü.

Duncan, ” Sadece tahılları uzun süre kaynatmış olabilirler veya bir çeşit püresini yapmış olabilirler” dedi.

Çömlek ve kaplar, insanlık tarihinde iki kere icat edildi; biri Doğu Asya’da yaklaşık 16.000 yıl önce, bir diğeri ise Kuzey Afrika’da yaklaşık 12.000 yıl önce.

Araştırmacılar, Libya Sahra’daki Takarkori ve Uan Afuda’daki arkeolojik alanlardan 100’den fazla kırılmış seramik parçasını inceledi. Ve bu kapların, çok çeşitli bitki türlerini işlemek için kullanıldığını fark ettiler. Araştırmacılar bunu çömleklerde buldukları yağlı kalıntıların karbon izotop oranlarını analiz ederek keşfettiler.

Çömlekler, bitkilerin kültüre alınmasından ve bölgedeki tarımdan en az 4000 yıl önce yapmıştır.prehistorikpişirme22.11.16.3

Bir seramik parçası

Bristol Üniversitesi’nde kimya bölümü ortak araştırmacısı Prof Richard Evershed, “Erken Prehistorik çanak çömleklerde yaygın bitki mumu ve yağ kalıntılarının bulunması, Sahra’da çanak çömleklerin eski dünyadaki diğer bölgelere kıyasla kullanılma biçiminin tamamen farklı bir resmini sunuyor” dedi.

Çömlekler daha sonra süt de dahil olmak üzere hayvansal ürünleri işlemek için de kullanılmıştır.

Bitki İle Beslenme

Erken dönem insanları üç milyon yıl boyunca bitkileri yiyorlardı. İlk başta, insanlar yumuşak ve kolay sindirimi olan meyvelerden yiyebildiler. Daha sonra, odunsu parçaları açık ocaklarda yakmışlardır. Belki de bunu onların tadını daha yenilebilir yapmak için yapmış olabilirler.prehistorikpişirme22.11.16.4

(d) Çim, (e) Sinameki , (f) Meyve, (g ve e) Çim ve Tahıl

Çanak çömleklerin keşfi, bitkileri kaynatarak pişirmeyi mümkün kıldı ve onları daha lezzetli, daha az toksik hale getirdi.

Bu, insanlık tarihinde büyük önem taşımaktdır, nişastalı gıdalar enerji ve besin öğeleri için iyi bir kaynaktır.

Pişmiş bitkiler ve tahıllar gelecekte kullanılmak üzere korunmuş olabilir.

Ayrıca, bebeklerin beslenebileceği kadar yumuşak besinlerin yapılabilir olması belki bebeklerin daha çok yaşamasına olanak sağlayıp, kadınların doğum oranını arttıracaktı.

Bu yazı 1294 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak