Prof. Dr. Metin Özbek: “Uzak atalarımız 3 milyon yıl önce 2900 kalori harcıyorlardı”

Paylaş
 

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’ nün düzenlediği ve arkeoloji bölüm başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Tuğcu tarafından yönetilen Arkeoloji Günleri kapsamında, Prof. Dr. Metin Özbek, tarih öncesi dönemde uzak atalarımızın beslenme alışkanlıkları ve kalori harcanımları üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

 

ozbek

 

Beslenme kültürü gelişiminin uygarlık tarihindeki yerine değinen Özbek, beslenme kültürümüzün hiçbir canlınınkiyle bir benzerlik taşımadığını, fakat kimi ortak yanlarımızın da bulunduğunu ifade etti. Günümüzden 3 milyon yıl önce, Afrika’da başlayan insanlık serüveninin 6 temel besin öğesine ihtiyaç duyarak gelişim gösterdiğini, yaşamak veya hayatta kalmak ihtiyacının ise temel unsur olduğunu belirten Özbek, geçmiş ile günümüz arasında yaşam biçimlerine dayalı beslenme farklılıklarına dair, kalori oranları üzerinden, şu değerlendirmede bulundu:

Günümüzdeki evcilleştirilen hayvanlarda protein oranı düştü, kolesterol oranı arttı, yağ oranı yükseldi. Sağlıklı diye bildiğimiz etler günümüzde maalesef sağlıklı sağlıksız hale geldi. İnsanın günümüzdeki ortalama kalorisi 2400 civarında, hepimiz yerleşik yaşam geçmişiz. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmak istiyorsak aldığımız kaloriden fazlasını harcamamız gerekiyor. İşte uzak atalarımız 3 milyon yıl önce önce kalori harcıyorlardı. Yapılan tahminlere göre 2900 kalori harcıyorlardı. Bunun devamlılığı için sürekli avlanması et yemesi balık yemesi gerekliydi.

Bu yazı 1037 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak