Anasayfa / Arkeoloji / 1000’den Fazla Antik Mühür Bulundu

1000’den Fazla Antik Mühür Bulundu

Ülkemizin güneydoğu bölgesinde arkeoloji çalışmaları yapan bilim insanları, Greko-Roman panteonlarına ışık tutan 1000’den fazla mühür keşfetti. Mühürlerin üzerinde Zeus, Hera, Dolichenus gibi tanrılar yer alıyor.

Münster Üniversitesi’nde görevli olan bilim insanları tarafından ülkemizin güneydoğusunda gerçekleştirilen arkeoloji çalışmalarında 1000’den fazla antik mühür bulundu. 17 yılı aşkın süredir bölgedeki Dolichenus tapınağını inceleyen bilim insanları, tapınak çevresinde daha önce dikkat çekmeyen bir bölgeyi araştırdı ve milattan önce 400’lü yıllarda üretilmiş bir mozaiğin altında antik mühürleri buldular. Ekibin başında bulunan Prof. Dr. Engelbert Winter, bulunan mühürlerin Greko-Roman kültüründeki tanrılara ait yeni bilgiler içerdiğini paylaştı. Bu bilgiler sayesinde o dönemdeki panteon (halk tarafından kabul gören tüm tanrılar) hakkında yeni bilgiler öğrenilebilecek.

Arkeoloji çalışmaları sonuç veriyor

Geçtiğimiz günlerde Van Gölü’nün dibinde gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalar sonucunda 3000 yıllık kale bulunduğunu sizlerle paylaşmıştık. Bu tür çalışmalar sayesinde “medeniyetlerin beşiği” olarak isimlendirilen Anadolu’da yaşamış halkları tanıyabiliyor, bu topraklarda yaşamış insanlara ve yüzlerce yıldır burada olan bizlere ait tarihe dair yeni şeyler öğrenebiliyoruz. Umuyoruz ki arkeolojik bulguların devamı gelir ve bu yönde araştırma yapılabilmesi adına bilim insanlarımız ihtiyaçları olan desteğe ulaşabilir.

teknoekip

Dikkatinizi Çekebilir...

Son 10 Yılın Ziyaretçi Rekoru: Troya Antik Kenti

UNESCO’nun 1998 yılında “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne aldığı  Tevfikiye köyünde bulunan 5 bin yıllık medeniyete ev sahipliği yapan Troya …

Bayburt Kalesi’nde Gün Yüzüne Çıkarılan Tarih

Tarihi İpek Yolu güzergahında stratejik bir noktada olduğu için yüzyıllarca güvenilir üs olarak tercih edilen Bayburt Kalesi’nde yürütülen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super