Anasayfa / Arkeoloji / 1500 Yıllık Mezar Koruma Altına Alındı

1500 Yıllık Mezar Koruma Altına Alındı

Çanakkale’nin Biga ilçesindeki Kemer köyüne bağlı Parion Antik Kenti kazılarında bulunan ve iki sevgiliye ait olduğu düşünülen 1500 yıllık mezar, “bitmeyen bir aşkın öyküsü” olarak koruma altına alındı ve arkeopark haline getirildi.

Parion Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İÇDAŞ AŞ ana sponsorluğundaki kazılara devam ettiklerini ve bu kazılar kapsamında, 2011 yılında, birbirlerine sarılmış halde bulunan iskeletlerin 1500 yıl önceye tarihlendirildiğini söyledi.

Keleş, mezarın bulunduğu alanın arkeolojiyi koruma ve kollama adına en iyi örneklerden biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Hemen arkamızda büyük bir termik santral var. Yapımı sırasında inşaat sahipleri, bu bölgede Parion’dan dolayı bir arkeolojik kalıntı olup olmadığı noktasında Çanakkale Kültür ve Varlıkları ve Koruma Kurumuna başvurdular. Onlar da bize buranın kazılıp kontrol edilmesi görevini verdiler. Burada bir arkeolojik dokunun olup olmadığı noktasında bine yakın sondaj çalışması gerçekleştirdik ve bu çalışmalar sonucunda bu alanda arkeolojik dokuya rastladık. 2010’da burayı tespit ettik. 2011 yılında da kazılarına başladık. 2011’de yaptığımız kazılarda Geç Bizans şapeli ortaya çıkarıldı.”

Keleş, şapelin bulunduğu alanda ortaya çıkarılan iki mezarın söz konusu yapıyı önemli kıldığını ve mezarlardan birinin, tam göğüs hizasında bir haç bulunan tek birey mezarı olduğunu söyledi.

“Sevgililer Şapeli”

Diğer mezarda ise iki kişinin bulunduğunu aktaran Keleş, şunları kaydetti:

“Antropologların bize verdiği bilgiye göre birbirine sarılmış biri erkek diğeri kadın iki kişinin mezarıydı. Birbirine sarılmış erkek ve kadının mezarı olmasından dolayı da dönemin kazı başkanı ‘Buraya Sevgililer Şapeli adını verelim’ demişti. Nihayetinde Geç Bizans şapeli olsa da biz buna biraz ironik yaklaşarak buraya Sevgililer Şapeli adını verdik, ancak öğrendik ki buranın adı çevrede ‘Aşıklar Tepesi’ olarak anılıyormuş. Mezardan sonra söz konusu alana Geç Bizans döneminde şapel yapılmış. Aslında biz farkında olmadan burada böyle bir aşkın yaşandığını ortaya çıkarıp, aşkın kalıntılarını da bulmuş olduk. Hemen bu noktayı koruma altına almak istedik. Hem aşkı hem de bu yapıyı koruma altına alalım dedik. Hemen ana sponsorumuz İÇDAŞ’a başvurduk. Sponsorumuz, konuya çok olumlu yaklaştı. Parion’da bize sağlamış olduğu desteğin yanında ‘Buraya da çok güzel bir koruma alanı yapalım’ dedi. Biz de hemen işe koyulduk. Planlarını çizdirdik, hiçbir yere dokunmadan mükemmel bir koruma örneği gerçekleştirdik ve burayı bir arkeopark haline getirdik.”

“Önemli bir destinasyon merkezi olacak”

Keleş, “Sevgililer Şapeli” adı verilen alanın hem bölgenin hem de ülkenin kültürel açıdan önemli olduğunu ifade etti.

Keleş, birbirine sarılmış kadın ve erkek mezarlarının dünyada çok fazla örneğine rastlanmadığını söyledi. İtalya ve Ukrayna’da daha önce bu tarz mezarların bulunduğunu ancak bu mezarların Anadolu’da ise tek olduğunu aktardı.

Dünyada üç örnekten birinin Çanakkale’de bulunduğunu belirten Keleş, “Ancak bu kadar büyük bir sanayi tesisi içinde böyle bir kültür varlığının korunması dünyada hiçbir yerde yok. Çok büyük bir ağır sanayi tesisi burası ama böyle bir kültür varlığının korunmasına önayak oldular. Bu noktada İÇDAŞ Genel Müdürü Bülend Engin’e kültürel varlıkların korunmasına ve bunların gelecek kuşaklara aktarılması konusunda gösterdiği duyarlılık için kendim ve ekibim adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Keleş, bölgenin ilerleyen yıllarda yapılacak çevre düzenlemeleri ile birlikte en önemli destinasyon merkezlerinden biri haline geleceğine inandıklarını söyledi.

25.09.2018 AA

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super