Anasayfa / Arkeoloji / 2015’te Türkiye’de Yaşanan Restorasyon Faciaları

2015’te Türkiye’de Yaşanan Restorasyon Faciaları

​1-Mimar Sinan’ın bilinen son yapıtı Atik Valide Külliyesi’nin şifahanesi, yapılan restorasyon sonrası Mimar Sinan’ın eseriyle alakası olmayan, tanınmaz bir hale getirildi.

2-Bodrum’da Helenistik Dönem’e tarihlenen 2500 yıllık mezarların üstü yol geçeceği için törenle kapatılıp, yol trafiğe açıldı.

3-Fatih’te İstanbul’un en eski sivil mimarlık örneklerinden biri olan ve hakkında “çivi bile çakılamaz” kararı bulunan tarihi bir bina belediye ekipleri tarafından gece yarısı iş makinaları ile yıkıldı.

4-İstanbul Fatih’te bulunan Mesnevihane Cami’ne uygulanan restorasyonda yığma taş üzerine mevlevî sikkesi biçiminde alemi olan minare üzeri tamamen düzleştirilerek beyaza boyandı.

5-Dünya’nın ikinci büyük mozaik sergileme alanı olan yeni Hatay Arkeoloji Müzesi’ndeki Roma dönemi mozaiklerinin, yeni müzeye taşınma sırasında bir restorasyon skandalına kurban gitti.

6-İznik’te bulunan Erken Bizans döneminde inşa edilmiş bir kilise yapısı olan Ayasofya, 2011 yılında oldu bitti ile cami olarak kullanıma açıldı ardından 2015 yılında “restorasyon” çalışmaları kapsamında buzlu camdan kapı takıldı.

7-Rıza Sarraf Kanlıca’daki yalısına kaçak kat çıkması ve asansör eklemesinin ardından, “yıkılamaz” kaydı olduğu ileri sürülen Kandilli’deki tarihi köşkü yıkarak bir kat fazla ve aslına uygun olmayan şekilde yeniden inşaa etti.

8-Bursa’da bulunan 420 yıllık Sinan Paşa Külliyesi’nin duvarı restorasyon çalışmalarında kamyon giriş ve çıkışları için yıkıldı.

9-Altındağ Hamamarkası semtindeki 400 yıllık Zeynel Abidin Camii’nin restorasyon sırasında  kalitesiz malzeme kullanması ve özensiz çalışma sonucu duvarı çöktü.

10-Sivas’ta Selçuklu hükümdarı​ 1. İzzeddin Keykavus’un türbesinin  iç bölümündeki sandukaların orijinal bölümleriyle, restore edilmiş bölümler arasında büyük bir uyumsuzluk olduğu ortaya çıktı.

11-İstanbul’un Şile ilçesinde 2000 yıllık “Ocaklı Ada Kalesi” de denilen kalenin restorasyonunun tamamlanınca kale”Sünger Bob”a dönüştü.

12- Antalya’da dünyanın en önemli kültürel miraslarından Aspendos Antik Tiyatrosu’ndaki basamakların beyaz mermer kullanılarak restore edildi.

 

2015’te Türkiye’de Yaşanan Restorasyon Faciaları1

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

5 Yorumlar

  1. Tebrikler. İyi bir konu yakalammissiniz

  2. Bu eserlerin bu hale gelmesinde emeği geçen herkesi kınıyorum.

  3. Sanat ve kültüre zarar vermek genlerimizde var..

  4. Ömrünün kırk küsur senesini Turizme vermiş biri olarak bunlar bana sanki bir yakınım öldürülmüş ya da etimden parça koparmışlar gibi bir acı veriyor. Kars’taki camiye çevrilen Havariler Kilisesi,(Etrafında 3 tane cami var) Van’da içine parlak kubbeli Cami yapılan Urartu Kalesi, yine Van’da içindeki Osmanlı hamamı restore edilen Urartu Kalesi, İznikte’ki Ayasofya Kilisesi 100 metre ilerisinde koskoca bir cami olmasına karşın camiye çevrildi. Trabzon’daki Küçük Ayasofya kilisesi de Camiye çevrildi. Yakınında saymadım ama en az 2-3 cami var. Ayrıca yakınında Camiye çevrilmiş olan büyük bir Bizans Kilisesi var. Doğu Beyazit’daki İshak Paşa Sarayı’nın çatısı yapılabilecek en aptalca restorasyonla camdan yapıldı… Bunları 13-14 yıllık iktidarları döneminde sanata, tarihi eserlere verdikleri zararı anlatmak gerçekten çok zor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super