Anasayfa / Arkeoloji / Ağa Takılan Çapa Tarihe Işık Tutacak

Ağa Takılan Çapa Tarihe Işık Tutacak

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde bir balıkçı teknesinin ağına takılan ve daha sonra limana çekilen, balıkçıların teslim etmesiyle müzeye getirilen çapa, tarihe ışık tutacak.

 Karadeniz’in altında ulaşılamayan yüzlerce değerden biri olarak görülen çapa, şu an Konuralp Müze Müdürlüğü bünyesinde koruma altında. Osmanlı gemisine ait olduğu belirtilen tarihi çapa, incelenerek geçmişteki tekne ve çapa konuları hakkında bilgi verecek.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Ahmet Bilir başkanlığında, çapanın bulunduğu yerde, dalış yapılacak ve batık olup olmadığı da incelenecek.

Ahmet Bilir, çapanın tesadüf olarak bulunmasının sevindirici olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Böyle bir çapanın çıkmış olması bizim için son derece sevindirici bir haber oldu. Çapa ile ilgili analiz ve laboratuvar çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.”

Bilir, çapanın ahşap olmasının önemini belirtti: “Çünkü su altında teradonavaris ismi verilen bir bakteri nedeniyle bu ahşap günümüze ulaşamamakta. Karadeniz’de belli bir metrenin altında derinlikte bu canlının yaşamadığını ve ahşap batıkların sağlam bir şekilde geldiğini görüyoruz ancak bu derin sularda gerçekleşiyordu, sığ sularda olan ahşap bir malzemenin günümüze ulaşması demek çok önemli bir olgu. Bunun devamında o bölgede herhangi bir batık söz konusuysa o batığın da ahşap iskeletiyle görüntüleyebilmek fırsatını sunmuş oluyor.”

Bilir, DÜ Orman Botaniği Anabilim Dalı ekiplerince çapanın şu an en küçük detayına kadar incelendiğini belirtti ve sözlerini şöyle tamamladı: “Eğer bir batık söz konusuysa onu da tespit etmeye yönelik çalışmalarımızı da gerçekleştireceğiz. Bu çalışma, sadece Batı Karadeniz değil, tüm Karadeniz ve Doğu Akdeniz coğrafyası için önemli bir gelişme olacak çünkü 18. ve 19. yüzyıl tekne ve çapa tipolojisi hakkında çok bilgiye sahip değiliz, biraz yabancıyız diyelim. Dolayısıyla çapa, bu konulara ışık tutma ve aydınlatma konusunda da son derece yol gösterici olacak.”

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan, çapanın önemli bir değer olduğunu ve üzerinde analizler yapıldığını ifade ederek şöyle söyledi: “Yaklaşık 250 yıllık bir çapa olduğunu tahmin ediyoruz. Akçakoca açıklarında bir balıkçı ağına takıldı ve balıkçımız bu çapayı müzemize hibe etti. Şu an ahşap kısmını su içerisinde bekletiyoruz, havuzlama işlemini devam ettireceğiz. Daha büyük bir havuz dizaynı yaparak tüm kısımlarını 6 ay su içerisinde bekleteceğiz. Şu an incelenmek üzere bazı parçalar alındı üzerinden, İstanbul’da analiz ediliyor. Analiz sonucunda yaşı kesin olarak belli olacaktır.”

01.01.2019  AA

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super