Anasayfa / Arkeoloji / Aigai Antik Kentinde Tiyatro Girişi Bulundu

Aigai Antik Kentinde Tiyatro Girişi Bulundu

Manisa‘da bulunan tarihi M.Ö. 8. yüzyıla kadar dayanan Aigai Antik Kenti‘nde, antik dönemde şehirlerin önemli toplanma merkezleri olan ve tiyatrolara giriş çıkışları kolaylaştırmak için yapılan 2 bin 200 yıllık vomitorium adında giriş bulundu.

MCBÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin başkanlığındaki kazı ekibi, bu yılki çalışmalarında Aigai Tiyatrosu’nun toprak altında kalan 2 bin 200 yıllık vomitoriumunu gün yüzüne çıkardı.

Doç. Dr. Yusuf Sezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentte 2004 yılında başlayan kazılarda kentin sosyal yaşamı hakkında önemli bulgulara ulaştıklarını, buluntulara her sene olduğu gibi bu sene de yenisinin eklendiğini,  bunlardan birisinin de vomitorium olduğunu belirtti.

Vomitoriumu M.Ö 2. yüzyıla tarihlendirdiklerini ifade eden Sezgin, 3 metre genişliğinde ve 6 metre uzunluğundaki yapının yaklaşık 6 bin 600 seyirci kapasiteli olduğunu ve tiyatronun doğusunda bulunan antik yoldan gelen seyircileri, tiyatronun içerisine ulaştırmak için tonozlu bir koridor şeklinde yapıldığını söyledi.

Sezgin, yapıda büyük bir mühendislik başarısının olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Yapının blok taşları üzerinde inşa faaliyetlerini kolaylaştırmak için kullanılan taşçı işaretleri görülmektedir. Bu işaretlerin amacı üzerindeki işaretleri takip ederek taşların doğru sırayla doğru yere konmasını kolaylaştırmaktır. Ayrıca yapının kemer taşları üzerinde tiyatro masklarına ait kabartmalar açığa çıkarttık. Bunlardan biri de Yunan mitolojisinde haberleşme tanrısı olarak bilinen Hermes’in asası.”

Çevredeki arkeolojik kentlerde yapının örneklerine çok rastlanmadığını söyleyen Sezgin, “Roma döneminde kentteki nüfusun artmasıyla beraber böyle bir bina inşa etme ihtiyacı duyulmuş. Bu çok özel işlevsel bir yapı. Tiyatronun yapımından 200 yıl sonra inşa edilmiş. Kalabalık gruplar tiyatroya geldiğinde giriş çıkış problemli hale gelebilir. Bu yapı bunu düzenliyor.” diye konuştu.

28.09.2018 AA

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super