Anasayfa / Arkeoloji / Alabanda Antik Kentinde Ay İle Güneşi Temsil Eden Heykel Gün Yüzüne Çıkartıldı

Alabanda Antik Kentinde Ay İle Güneşi Temsil Eden Heykel Gün Yüzüne Çıkartıldı

İçinde 6 farklı tapınağı barındırması nedeniyle “Tapınaklar Kenti” olarak nitelendirilen Alabanda Antik Kenti’nde arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor. Hellenistik döneme ait olan meclis binası, tiyatro salonu ve doğu hamamı gibi eserlerin bulunduğu kentteki çalışmalar, agorada devam ediyor. Çalışmalar sırasında agoradaki dolgu malzemeleri içerisinde bulunan ay ve güneşi (gece ve gündüz, karanlık ve aydınlık) temsil eden 1.5 metrelik Selene ve Helios’un yüz kabartmalarından oluşan heykel bulundu.

Selene ve Helios kabartması

Alabanda Antik Kenti Kazı Başkanı, Atatürk Üniversitesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Yalçın Tavukçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki kazıların 2018 çalışma programı kapsamında 3 bölgede yoğunlaştığını söyledi.

Yaklaşık 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen heykelin üzerinde “Selene ve Helios”un yüz kabartmalarının yer aldığını belirten Tavukçu, şunları dile söyledi:

“Agoradan dolgu malzemeleri içinden çıkan, gündüz ve geceyi, karanlık ve aydınlığı, güneş ve ayı temsil eden Selene ve Helyos kabartmasının yer aldığı bir köşe konsolu bulduk. Bunların antik kentle ilişkisi açısından düşündüğümüzde, Alabanda’nın, Apollon’un kutsal kenti olduğunu biliyoruz. Bulduğumuz kabartma günümüzden yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait diyebiliriz. Erken Roma, Roma İmparatorluğu’nun başlangıç çağlarına ait diye düşünüyoruz. Bu kabartma bir köşe konsolu.

Bugün korunan kısmı yaklaşık 1 metre boyunda, 1,5 metre bir yüksekliği var. Bu önemli bir yapının girişinde süsleme olarak kullanılmış olsa gerek. Bizim bulduğumuz yer orijinal yeri değildi. Sonradan atılmış olarak karşımıza çıktı.”

Tavukçu, antik kentin Helenistik çağda büyük bir yapılanma içinde olduğuna dikkati çekerek, ilk kez bu dönemde ayağa kaldırılan tiyatro sahnesi, meclis binası ve agora gibi eserlerin yanı sıra 4 kilometre uzunluğunda 11 kule ile desteklenmiş surları kapsadığını ifade etti.

Kapalı su sistemi

Antik kentte gelişmiş sulama sisteminin kullandığını ve agorada 10-11 farklı sulama kanalının tespit edildiğini söyleyen Tavukçu, bu kanalların yalnızca içme suyu için değil, çiftlikler için de sulama amaçlı kullanıldığını kaydetti.

Tavukçu, suyun buharlaşmasını önlemek için kapalı sistemle getirildiğine işaret ederek, “Sıcak bir bölge olduğu için suyu hem toprağa emdirme hem de buharlaşma riski yüzünden künkler döşeyerek bu sorunu çözmüşler. Alabanda’daki su sitemlerinin hepsi kapalı su sistemleri. Kemerlerden geçtiği yerlerde de kapalı. Günümüzdeki sisteme baktığımızda aynı diyebiliriz. Yöntem aynı.” dedi.

Tavukçu, kentin çok geniş bir alana yayıldığını, tahminen 50 bin nüfusu barındırdığını düşündüklerini söyledi.

Kentin 6 farklı tapınağı barındırması nedeniyle kutsal bir merkez olduğuna dikkati çeken Tavukçu “Alabanda’dan ünlü hatipler, mimarlar çıkmış. Dolayısıyla antik çağın Karya’sına damga vurmuş bir kent. Alabanda’nın, antik çağın yaşamında mimari, söylev ve bilimsel anlamda söz sahibi olduğunu söyleyebiliriz.” açıklamalarında bulundu.

24.08.2018 AA

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super