Anasayfa / Arkeoloji / Amasya Oluz Höyükte Pers Kentinin Altında Hitit Kenti Var

Amasya Oluz Höyükte Pers Kentinin Altında Hitit Kenti Var

Amasya’da Oluz Höyük bölgesinde İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Dönmez Başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları sürüyor. Amasya Valisi Osman Varol, İl Jandarma Komutanı Jandarma kıdemli Albay Ali Yıldız, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamdi Yanık, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Karaman, Müze Müdürü Celal Özdemir ve gazeteciler, kazı alanında incelemelerde bulundu ve çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

12 akademisyen, 6 arkeolog, 12 stajyer arkeoloji öğrencisi, 1 konservasyon öğrencisi, 4 işçi ile devam eden ve 60 gün sürecek olan kazılarda Demir Çağı (Frig Kültürü) Pers (Akhaimenid) Dönemi ile Hellenistlik kültür tabakaları araştırılıyor. 21 Temmuz’da etüt ve 10 Ağustos 2018’de arazi çalışmalarıyla 12’nci sezonuna başlanılan arkeolojik kazı çalışmaları, yeni ve çarpıcı bulgularıyla bilim dünyasının dikkatini de çekmeye devam ediyor.

“Bulgular Heyecan Verici”
Amasya Valisi Osman Varol, bulguların kendilerini heyecanlandırdığını vurgulayarak devamında şöyle konuştu: “Bizleri heyecanlandıran bulgular, geçen yıl ki bulgular da var hocamızın aydınlatması ile incelemiştik. Gerçekten yine heyecan verici ve Amasya’mız adına özellikle bizim tarihi envanterimize katılacak. Birçok eser bunun yanında birçok tarihi bilgi birikimi eklenmiş olacak. Oradaki yeni bulguların önemi ve onların üzerinde hocalarımızın motivasyonunda yarattığı katkı bizi de oldukça mutlu ediyor. Çünkü onları da çok heyecanlı gördüm. Buda gerçekten çalışmaların geleceği açısından çok önemli, daha sonrasında da kazı evimize gelip, bu yıl bulunan eserlerden bir kısmını inceleme fırsatı bulduk.”

“Pers Kentinin Altında Çok Büyük Bir Hitit Kenti Var”
Bu yılki kazı çalışmalarında Hitit dönemine ait bir boğa heykelciği bulduklarını duyuran İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Amasya – Oluz Höyük kazı başkanı Prof. Dr. Şevket Dönmez, “Bu sene ki kazılarda zaten bir Pers kenti ortaya çıkmaya başlamıştı. Bunun yeni birimleri açığa çıkmaya başladı. Bir yol, bir malikâne, bir ateşgedeyi biz ortaya çıkarmıştık. Zaten bunların hepsi Dünya tarihinde bir ilk, bunlar Amasya’da gerçekleşiyor. Bu sene ilk defa bir Apadana denilen sütunlu bir kabul salonu, bir taht salonu, bir yönetici salonu açığa çıkmaya başladı. Henüz daha onun kazılarının başlangıç aşamasındayız. Ama şuan ki aşama bile şuan ki bulgular bile çok heyecan verici ve bunlar Anadolu Demir Çağ tarihini, Anadolu Eski Çağ tarihini, Pers arguisti açısından çok önemli bir dönemidir. Çok önemli bulgular şuan; sütun kaidesi ortaya çıkardık. Henüz daha net bir plan ortaya çıkmadı ama 1-2 yıllık kazılarda inşallah bunları da açığa çıkaracağız. Bu sene kazılarda Hitit dönemine ait bir boğa heykelciği bulduk. Bu da Pers kentinin altında çok büyük bir Hitit kenti var. Şanovitta olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“Toprağın Altından Ne Çıkacağı Belli Olmaz”
Çalışmaların sürdüğünü ve her an her sürpriz ile karşılaşabileceklerini kaydeden Dönmez şöyle konuştu:
“Hititlerin kutsal bir kenti, Doğantepe’nin komşuluğunda bir kent, Doğantepe’de biliyor sunuz, Hatmiş kent olması lazım, büyük olasılıkla, Hitit kentinin de kaşkala tarafından yakılıp, yıkıldığını biliyoruz. Bu süreçte bir Hitit tapınağına işaret ediyor, Boğa heykelciği ve bunun da haricinde tabi ki eğer bir Hitit tapınağı varsa, bir Firig tapınağı var zaten, bir de şimdi Ateşgele çıktı. Oluz Höyük’ün geleneksel bir kutsal kent olduğunu ve her gelen kültüründe burada bir tapınak yaptığını bize gösteriyor. Bulduğumuz Apadana yapısı 2500 yıllık MÖ 500 yıllarına ait, arkeoloji de şöyle bir söz vardır. Toprağın altından ne çıkacağı belli olmaz. Yani her an her sürpriz ile karşılaşabiliriz. Burası bir taht odası, tabi ki tahtta gelebilir, ama o zaman ki şartlarla belki tahtı aldı götürdü. Belki tahtın parçaları çürüdü, belki çürümeyen parçalarını bulacağız.”

 

05.09.2018 HÜRRİYET

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super