Anasayfa / Arkeoloji / Antik Kent Misis Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Antik Kent Misis Gün Yüzüne Çıkarılıyor

Adana'da Misis Antik Kenti, yürütülen kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarılıyor. Yüreğir Belediye Başkanı Çelikcan: "Yapılan tüm çalışmalarla gelecekte Misis bir arkeopark olacak ve turizm merkezlerinden biri haline gelecek"

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Roma Antik Akdeniz  Araştırmaları Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Merkezinden kazı ekibi başkanı Prof.  Dr. Anna Lucia D’agata ve Pisa Üniversitesinden Prof. Dr. Giovanni Salmeri ile  arkeolojik kazı çalışmalarının sürdüğü Misis Antik Kenti’nde incelemelerde  bulundu.

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan Çelikcan, daha sonra  restorasyonu süren Osmanlı Dönemi yapısı Lokman Hekim Camisi, kervansaray ve  değirmenlerdeki çalışmaları denetledi.

Çelikcan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 21-22 Ekim’de  “Ölümsüzlük Şehri Misis Festivali” düzenleyeceklerini hatırlattı. Bu festivalin ilk olacağını ifade eden Çelikcan, Misis, Adana ve  ülkenin tanıtımı açısından önemli bir etkinlik gerçekleştireceklerini söyledi.

Festival kapsamında Osmanlı saray esvapları defilesi, “Antik Misis”  konulu arkeoloji, edebiyat ve tarih söyleşisi gerçekleştirileceğini anlatan  Çelikcan, halk aşıklarının yanı sıra farklı dinlerin temsilcilerinin yer aldığı  Medeniyetler Korosu’nun da konser vereceğini dile getirdi.

“AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ OLACAK”

Çelikcan, antik şehrin, eski medeniyetlerin gün yüzüne çıkarılması  için kolları sıvadıklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde  buradaki kazıların ve restorasyon çalışmalarının yürütülmesine başladık. Burası  önemli bir yer, dünya kültürel mirasına kazandırılacak bir alan. 2012 yılından bu  yana Misis Antik Şehri kazıları başladı. Misis köprüsü üzerinde iki değirmenimiz  var. Burada da çalışmalar sürüyor. Misis’te 7 bin yıllık bir tarih söz konusu.  Yapılan tüm çalışmalarla gelecekte Misis bir arkeopark olacak ve turizm  merkezlerinden biri haline gelecek. Buraya yerli ve yabancı turistler gelecek ve  burada bir canlılık olacak. Bu işler uzun vadeli işler. Arkadaşlarımız iğneyle  kuyu kazar gibi çalışıyor. Burası açık hava müzesi gibi olacak.”

Kazı ekibi başkanı Anna Lucia D’agata ise 2012’de Adana Müzesi  başkanlığında ve Yüreğir Belediyesinin koordinasyonuyla kazıları  gerçekleştirdiklerini, neolitik çağdan bugüne farklı dönemlere ait buluntulara  rastladıklarını kaydetti.

Milliyet

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super