Anasayfa / Arkeoloji / Asırlık Fabrikada Yüzlerce Yıllık Mozaikler

Asırlık Fabrikada Yüzlerce Yıllık Mozaikler

Adana’da, 1907 yılında yapılan Milli Mensucat Fabrikası’nın müze kompleksi olarak restore edilmesiyle geçen yıl ziyarete açılan Arkeoloji Müzesinin ardından Mozaik Müzesi de tarihi aydınlatıyor.

Kompleksin Mozaik Müzesinde fabrikanın iki hangarı kullanılarak kronolojik sıraya göre ve toprak altından çıkarıldıkları mimari unsurlarıyla yerleştirilen taban mozaikleri, ziyaretçilerinde zamanda yolculuk hissi uyandırıyor.

Mozaik Müzesinde, 2-6. yüzyıl arası dönemlere ait 930 metrekare mozaik sergilenmekte.

Adana Müze Müdürü Nedim Dervişoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çukurova’nın tarihi eserleriyle de önemli bir yer olduğunu bildirdi.

Kentte kazı çalışmalarının aralıksız sürdüğünü söyleyen Dervişoğlu, çıkarılan eserlerin restore edilen asırlık fabrika hangarlarında sergilendiğini belirtti.

Milli Mensucat Fabrikasında Arkeoloji Müzesinin geçen yıl mayıs ayında açıldığını ve hemen ardından Mozaik Müzesi ile ilgili çalışmaların başladığını anımsatan Dervişoğlu, bu etabın da tamamlandığını ve eserlerin yerleştirildiğini bildirdi.

Dervişoğlu, Mozaik Müzesinde 2 bin 200 metrekare alanının bulunduğunu ve şu anda 930 metrekare mozaiğin sergilendiğini aktararak devamında şöyle konuştu:

” İki salondan oluşan müzemizde mozaikler kronolojik olarak yer alıyor. Mozaikleri orijinal durumuna göre yani nasıl bulunduysa o şekilde etrafındaki mimari unsurlarıyla birlikte sergilemeyi tercih ettik. Bu da farklı bir konsept olarak ziyaretçilerle buluşuyor.”

Mozaik Müzesinde rezerv bölümlerin de bulunduğunu belirten Dervişoğlu, yeni mozaikler bulunduğunda buraya getirileceğini söyledi.

 

“Dünyada Böyle Bir Müze Konsepti Yok”

Devrişoğlu, Tarım ve Sanayi Müzesi binalarının da restorasyon ve konservasyonunun devam ettiğini bildirerek şöyle konuştu:

“Bunlar da 2020 yılında inşallah açılır. Müzecilik açısından hem ülkemizi hem şehrimizi farklı bir noktaya taşır. Başka şehirlerde mozaik ve arkeoloji müzeleri çok var. Tarım ve Sanayi Müzesi ile fabrikanın da restorasyonu sırasında bulduğumuz 1907-1924 yıllarındaki yazılı belgelerinin de yer alacağı ‘Milli Mensucat Fabrikası Yazılı Belgeleri’ başlığı altında bir müzeyi de açacağız. Burada 6 tematik müze yer alacak. Bırakın ülkemizi dünyada böyle bir müze konsepti yok. Konsept tamamlandığı zaman sosyal tesisleriyle de ön plana çıkacak olan bir müze.”

Arkeoloji Müzesine 98 bin ziyaretçi

Arkeoloji Müzesini açıldığı günden bu yana yerli ve yabancı 98 bin kişinin ziyaret ettiğine dikkat çeken Dervişoğlu, Mozaik Müzesinin de açılmasıyla bu sayının daha da artmasını beklediklerini belirtti.

Dervişoğlu, müzede yaşayan, eğiten, öğreten müzecilik anlayışı kapsamında 15 dalda el sanatları eğitimlerinin de yapıldığını sözlerine ekledi.

24.08.2018 AA

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super