Anasayfa / Arkeoloji / Amerika / “Aztek kentinin adını sömürgeciler değiştirdi”

“Aztek kentinin adını sömürgeciler değiştirdi”

Meksika’da Kristof Kolomb öncesi uygarlıklardan Azteklere ait Teotihuacan antik kentinin özgün isminin İspanyol sömürgeciler tarafından değiştirildiği iddia edildi.

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsünden arkeolog Veronica Ortega, 16. yüzyıl başında Aztek şehirlerini işgal eden İspanyol sömürgecilerin, kentin “Güneş Kenti” anlamına gelen özgün ismi “Teohuacan”ı, “Tanrıların Kenti” anlamına gelen “Teotihuacan” olarak değiştirdiğini öne sürdü.

Azteklerin İspanyol işgalinden önceki tarihinin anlatıldığı Xolotol Parşömenlerinde kentin adının Teohuacan olarak yazıldığını ifade eden Ortega, İspanyol işgali sonrasında sömürgecileri bölge hakkında bilgilendirmek için üretilen piktogramlarda ise yazımın “Teotihuacan” olarak değiştirildiğinin görüldüğünü belirtti.

Ortega, güneşin egemenlik sembolü olmasından ötürü sömürgecilerin kentin ismini değiştirerek siyasi merkez konumundan çıkarmayı ve yalnızca dini özellikteki bir ibadet yeri haline getirmeyi amaçladığını savundu.

Kent, Aztek imparatorlarının vaftiz edilerek taç giydikleri kutsal tapınağa ev sahipliği yapıyordu. Ortega, sömürgecilerin 1521’de ele geçirdikleri, Meksika’nın günümüzdeki başkenti olan Meksiko’nun eski hali Tenochtitlan kentini siyasi merkez haline getirmeye çalıştığına dikkat çekti.

Başkent Meksika’nın 40 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Teotihuacan harabeleri “Güneş Piramidi” ve “Ay Piramidi” olarak adlandırılan iki piramit ve “Ölüler Bulvarı” adı verilen kral yolu ve etrafındaki yapılardan oluşuyor. Aztekler, güneşin gece battıktan sonra burada yer altına girdiğine ve tanrı xolotol tarafından korunduğuna inanıyordu.

NTV

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super