Anasayfa / Arkeoloji / Bilgelik Ve Savaş Tanrıçası Athena

Bilgelik Ve Savaş Tanrıçası Athena

Savaşçı üvey kardeşi Ares’in aksine Athena barışı yeğliyordu.Anlaşmazlıkları mantık ve akıl yoluyla çözümlemekten yanaydı. Yine de savaş kaçınılmaz olduğunda Athena yanınızda yer almasını isteyeceğiniz bir tanrıçaydı. Strateji ve savaş sanatı alanında Athena hem çok deneyimli hem de usta bir savaşçıydı. Aynı zamanda üretken bir mucit ve hünerli bir sanatçıydı.
Athena Zeus ile Metis’in biyolojik kızıydı ama Athena’yı Metis doğurmadı. Zeus’la olan ilişkisinde Metis hamile kalınca Gaia Zeus’a bu çocuğun kız olması halinde Metis’in bir de oğlan doğuracağını haber verdi. Oğlan büyüyünce Zeus’tan daha güçlü olacak ve gökyüzü krallığını onun elinden alacaktı. Bir çocuğun babasının elindeki tüm gücü alabilecek yetenekte olduğunu çok iyi bilen Zeus bu doğumu engellemeye karar verdi.
Zeus’un bu soruna çözümü ne miydi? Anneyi yutmak.
Bununla beraber, Metis’in doğum sancıları başladığında Zeus’un başına onu hareketsiz bir duruma düşüren korkunç bir ağrı saplandı. Duyduğu acıyla avaz avaz bağıran Zeus bu basınç ve ağrıdan kurtulmak için Hephaistos’a baltasıyla kafasını yarmasını emretti. Hephaistos söyleneni yaptı. Balta kafatasını ikiye ayırınca içinden tümüyle zırhlara bürünmüş olan Zeus’un kızı çıktı. Dünyanın ilk işittiği, yeni doğan bir bebeğin ağlaması değil bir yetişkinin savaş narası oldu.
Parlak Bir Zeka Ve Merhamet
Athena annesinin zekasına ve babasının adalet anlayışına sahipti. Bu iki özellik onun parlak zekâlı ve merhametli bir tanrıça olmasına yol açtı. Zor duruma düşen, özellikle kahramanlar ve askerler Athena’dan yardım isterdi. Onun koruması altındaki Herakles ve Odysseus gibi kişiler görevlerini hiçbir zorlukla karşılaşmadan yerine getirdi.
Öte yandan onun koruma alanı yalnızca insanlarla sınırlı değildi. Aynı zamanda Atina ve Argos dahil birçok kent de koruması altındaydı ve kimileri tarafından yasaların ve uygarlığın simgesi olarak görülüyordu. Akıllı ve adil olduğundan Athena birçok toplantıda ve kurulda bulundu. Aslına bakılırsa Atina’da duruşmalarda jüri bulundurulması geleneğini başlatanın da o olduğu söylenir.
Çok Yetenekli Bir Tanrıça
Bilgelik ve savaşın yanı sıra Athena edebiyat, şiir, müzik ve felsefe gibi birçok başka sanat dalının da ana hamisiydi. Onun varlığı şiirlere esin kaynağı oluyordu. Birçok ozan onun gri renkli gözleri ve asil duruşu hakkında şiirler yazdılar.
Dokumacıların Tanrıçası 
Zaman zaman akıl ve mantıktan kaynaklanan soğukkanlılığını sergileyen Athena dokumacılann hamisi olarak daha sıcakkanh yanım da ortaya koyuyordu Eski Yunanistan’daki kadınların dokuma ve diğer elişlerinin Athena tarafından icat edildiği söylenir.
Nasıl ki erkekler savaş ve strateji konusunda ona danışabiliyorsa, kadınlar da üstlendikleri eylemlerle kendilerini ona yakın hissedebiliyordu.
Öte yandan Athena’yı tanıyan ve ona saygı gösterenler yalnızca savaşa katılan erkekler değildi. Üstlendikleri zor görevleri yerine getirişlerine saygı duyduğundan erkeklerin sevgisini kazandı. Kendisi de ağır işlere girişmekten çekinmediği için madeni eşya üreticilerinin. marangozların ve deneyimli işçilerin koruyucusuydu.
Bekaretin Sonuçları
Dünya yüzündeki hemen herkesle şu ya da bu şekilde ilişkiye geçebilmesine karşın annelik yükünü taşıyanlarla bağlantı kuramıyordu. Aynı zamanda tutkulu bir aşk için acı çekmenin ne demek olduğunu bilmiyordu. Athena bakir bir tanrıçaydı ve başka türlü olmak da istemiyordu. Bu. onun duygulardan yoksun olduğu anlamına gelmiyor, zira o çok anlayışlı bir tanrıçaydı. Sadece tutkulu bir aşkın, hemen tüm diğer tanrı ve tanrıçalardaki gibi mantığını etkilemesine izin vermiyordu. Erkeklerle bir arada olmaktan tabii ki hoşlanıyordu ama yalnızca dostluk havası içinde.
Athena Kültleri
Tahmin edebileceğiniz gibi, Athena’nın onuruna birçok mabet ve tapınak inşa edilmiştir. Hemen herkesin ona tapınmak için bir nedeni vardı. Ayrıca, birçok kentin koruyucusu olduğundan buralarda da yalnızca onun adına yapılmış binalar vardır. Bunların arasında en ünlüleri Atina’daki akropolisin tepesinde bulunan Parthenon ve Erechtheum’dur.
Parthenon 
Parthenon eski Yunan’daki tapınakların en ünlü olanıdır; bunun nedeni kalıntılarının kısmen günümüze kadar ulaşmış olmasıdır. Burası, turistlerin ve arkeoloji meraklılarının en çok ziyaret ettiği yerdir.
Athena’nın Tapınağı: Parthenon 
Parthenon “bakire odası” anlamına gelir. Tapınak Athena’nın adına yapılmıştır ama buradaki sanat eserleri başka tanrıları da sergiler (öte yandan, bu tanrılara bu tapınakta tapınılmamaktadır). Parthenon’da tanrılar ile devler arasındaki savaş gibi Yunan mitolojisinden alınmış sahneleri sergileyen heykeller bulunmaktadır.
Parthenon’da fildişi ve altından yapılmış 10 metre yüksekliğinde bir Athena heykeli bulunuyordu. Bu görkemli tapınak tanrıça Athena adına inşa edilmekle birlikte aynı zamanda Atina’yı onurlandırmak için yapılmıştı. Doğal olarak dindar Atinalılar Parthenon’daki tüm tanrılara tanınıyordu ama bu daha ziyade göstermelikti. Parthenon’u gören hiç kimse Atina’nın görkemini ve zenginliğini sorgulayamazdı.
Parthenon gerçekten görülmeye değer bir sanat eseriydi. Çok pahalıya mal olmuş ve titizlikle işlenmiş bu tapınak gerçekten görkemliydi. Yine de çoğu tapınağın hizmet ettiği sıradan hedefleri taşımıyordu. Aslında geleneksel ayinler ve kurban törenleri daha eski Athena kültüne ait heykelin bulunduğu Erechtheum’da yapılıyordu.
Erechtheum
Erechtheum Parthenon’dan daha küçüktü ve onun yakınında bulunuyordu. Parthenon kadar görkemli ve süslü olmayan bu tapınak daha geleneksel amaçlarla kullanılıyordu. Athena’nın zeytin ağacından yapılmış heykeli buraya yerleştirilmişti ve bu heykel Panathenaea Şenlikleri’nin bir parçasını oluşturuyordu.
Yaz ortasında Tanrıça Athena’ya adakta bulunmak isteyenler tanrıçanın doğum günü olduğu düşünülen tarihte burada tcplanırdı. Burada atletizm ve müzik yarışmaları yapılırdı ama en önemli etkinlik ahşap heykell giydirmekti. Her yıl seçilen bir grup kadın heykel için yeni bir yün giysi dikerdi. Şenlik sırasında bu giysi kentte gezdirilir, sonra da Erechtheum’daki heykelin üzerine giydirilirdl. Bu heykelle ilgili dört yılda bir düzenlenen bir diğer şenliğin adı Büyük Panathenaea’ydı. Bu şenlik sırasında heykel denize taşınıp orada yıkanırdı.
Mucit Athena 
Çok kıvrak bir zekâya ve çeşitli yeteneklere sahip olan Athena birçok nedenden ötürü saygı görüyor ve üstlendiği görevler onun tüm vaktini alıyordu. Yine de arada bir ufak tefek icatlar yapmaya vakit bulabiliyordu. lnsanlan çok seviyor ve arada bir bu canlı türü. ne ender bulunan armağanlar vermekten mutlu oluyordu; buluşları hemen her zaman insanlığa yararlı oluyordu.

Athena’nın pratik zekâsı tüm buluşlarında kendini gösterir: pulluk, boyunduruk ve gem, eski insanların yaşamını daha kolaylaştıran ve etkin kılan armağanlardı.

Aynı zamanda Athena’nın tarihteki ilk gemi olan Argo’nun yapımını denetlediğine inanılır. Kimileri bunun tarihteki ilk gemi olmadığını ileri sürer ama o zamana kadar yapılan en büyük tekne olduğunu da kabullenirler. lason ve Argonotlar Altın Post’u aramaya çıktıklarında bu gemiyi kullanmışlar.

Athena’ya atfedilen diğer buluşlar; savaş arabası, flüt, boru ve matematik bilimidir.

Bu liste uzayıp gider ve eski insanlar bu cömert armağanlarından dolayı Athena’ya büyük minnet duymuşlardır.

Mitoloji101

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super