Anasayfa / Arkeoloji / Bilim İnsanları Evrimi Yeniden Tanımlayabilirler..

Bilim İnsanları Evrimi Yeniden Tanımlayabilirler..

Son keşifler bazı araştırmacıların, modern evrim sentezinin yeniden düşünülmesi ve potansiyel olarak Genişletilmiş Evrimsel Sentez ile değiştirilmesi gerektiği savunmalarına yol açtı. Bununla birlikte, bu fikirler MES teorisine abone olan bilim adamları tarafından kuşkuyla karşılandı.

Bilim adamları, yıllardır Darwin’in evrim teorisinin getirdiği fikirlere abone olmuşlardır. Darwin, Türlerin Kökeni kitabında, belirli bir çevreye daha iyi adapte olan özelliklerin bir nesilden diğerine geçtiği ve bu özelliklerin kademeli olarak çoğaldığı doğal seleksiyon mekanizmasının ana hatlarını çiziyor.

Genetik alanında yapılan ilerlemeler, Yeni Darwinci Evrim Teorisi ya da Modern Evrimsel Sentez (MES) gibi yeni bir kuramın doğuşuna sebep oldu. Bu teoride genler, evrimin ana mekanizması olarak sahne alıyorlar.

Şimdi bile, bilim adamları Darwin’in ortaya koyduğu temeli inşa etmeye çalışıyorlar. Yeni buluşlar, Evrimsel Biyolojide Yeni Eğilimler adlı bir toplantıda sunuldu. Bilim adamları, yeni teoriye “Genişletilmiş Evrimsel Sentez (EES)” adını verdiler.

Bilim adamları bunun için farklı örnekler gösterdiler. Bunlardan biri Wesleyan Üniversitesi’nden evrimci bir ekolojist olan Sonia Sultan tarafından sunuldu. Sultan, “Smartweed” adı verilen iki genetik olarak aynı bitki grubunu inceledi ve onları iki ayrı ortama yerleştirdi. Bir grup güneş ışığının yoğun olduğu bir yere, diğeri daha az ışık alan bir yerdeydi. İki grup, yetiştikleri çevreye uyan özelliklere sahip, çok farklı bitkilere dönüştüler.

NBeyin

Dikkatinizi Çekebilir...

Bayburt Kalesi’nde Gün Yüzüne Çıkarılan Tarih

Tarihi İpek Yolu güzergahında stratejik bir noktada olduğu için yüzyıllarca güvenilir üs olarak tercih edilen Bayburt Kalesi’nde yürütülen …

Ağa Takılan Çapa Tarihe Işık Tutacak

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde bir balıkçı teknesinin ağına takılan ve daha sonra limana çekilen, balıkçıların teslim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super