Anasayfa / Arkeoloji / Amerika / Bilim İnsanları Azteklilerin Ölüm Sebebini Açıkladı!

Bilim İnsanları Azteklilerin Ölüm Sebebini Açıkladı!

Bilim insanları yaptıkları detaylı araştırmalar sonucunda yaklaşık bundan 500 yıl önce Meksika’da yaşamış olan Azteklilerin ölüm sebebini belirlediklerini söylediler. Öyle ki bilim insanları yaptıkları çalışmalarda Azteklilerin DNA’larını inceledikten sonra Meksika’da yaşayan Azteklilerin aslında bir tür salgından dolayı öldüklerini belirlediler.

Aztekliler virüsten dolayı ölmüşler

Bilim insanlarına göre Azteklilerin ortadan kaybolmasındaki en büyük etken, o zamanlarda ortaya çıkan ve bir tür bağırsak virüsüne benzeyen bir virüsün olduğu. Tifo’ya benzetilen bu virüs, istatistiklere göre Azteklilerin %80’inden çoğunu sadece 5 yıl gibi bir sürede öldürmüş. Almanya’da Tuebingen Üniversitesi’nde görevli araştırmacıların başındaki isim Prof. Ashild Vegane ise yaptığı açıklamada, ”1545-1550 yılları arasında cocoliztli virüsü, Avrupalıların gelişinden sonra Meksika’yı etkileyen etkileyen birçok salgından sadece birisiydi. Yaptığımız araştırmalarda bu vebanın en yıkıcı ve en çok insan kaybına sebep olduğu üç epideminin ikincisi olduğunu keşfettik.” ifadelerini kullandı. Yani bilim insanlarına göre Azteklilerin cocoliztli adı verilen bağırsak virüsünden dolayı soyu tükenmiş. Araştırmaların devam ettiğini belirten bilim insanları ise, yine DNA üzerinde çalışmalar yapacaklarını ve o zaman yaşanan bu salgına daha fazla ışık tutmak istediklerini söylediler.

TechnoLabs

Dikkatinizi Çekebilir...

Urartulardan Günümüze Ulaşan Savatlı Gümüş İşlemeciliği

Urartu medeniyetine kadar uzanan Van’ın geleneksel sanatlarından biri olan savatlı gümüş işlemeciliği,  Van’da günümüzde Erdal …

Beşiktaş’taki Metro Kazılarından 5500 Yıllık 2 Figürin

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından sürdürülen Tunç Çağı mezar kazılarında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super