Anasayfa / Arkeoloji / Amerika / Bilim İnsanları Azteklilerin Ölüm Sebebini Açıkladı!

Bilim İnsanları Azteklilerin Ölüm Sebebini Açıkladı!

Bilim insanları yaptıkları detaylı araştırmalar sonucunda yaklaşık bundan 500 yıl önce Meksika’da yaşamış olan Azteklilerin ölüm sebebini belirlediklerini söylediler. Öyle ki bilim insanları yaptıkları çalışmalarda Azteklilerin DNA’larını inceledikten sonra Meksika’da yaşayan Azteklilerin aslında bir tür salgından dolayı öldüklerini belirlediler.

Aztekliler virüsten dolayı ölmüşler

Bilim insanlarına göre Azteklilerin ortadan kaybolmasındaki en büyük etken, o zamanlarda ortaya çıkan ve bir tür bağırsak virüsüne benzeyen bir virüsün olduğu. Tifo’ya benzetilen bu virüs, istatistiklere göre Azteklilerin %80’inden çoğunu sadece 5 yıl gibi bir sürede öldürmüş. Almanya’da Tuebingen Üniversitesi’nde görevli araştırmacıların başındaki isim Prof. Ashild Vegane ise yaptığı açıklamada, ”1545-1550 yılları arasında cocoliztli virüsü, Avrupalıların gelişinden sonra Meksika’yı etkileyen etkileyen birçok salgından sadece birisiydi. Yaptığımız araştırmalarda bu vebanın en yıkıcı ve en çok insan kaybına sebep olduğu üç epideminin ikincisi olduğunu keşfettik.” ifadelerini kullandı. Yani bilim insanlarına göre Azteklilerin cocoliztli adı verilen bağırsak virüsünden dolayı soyu tükenmiş. Araştırmaların devam ettiğini belirten bilim insanları ise, yine DNA üzerinde çalışmalar yapacaklarını ve o zaman yaşanan bu salgına daha fazla ışık tutmak istediklerini söylediler.

TechnoLabs

Dikkatinizi Çekebilir...

Doğu Anadolu’da 2600 Yıl Önce Oluşturulmuş ‘Toplu Konut’ Alanı

Van’ın Erciş ilçesinin kuzeyinde yer alan Zernaki Tepe’de, modern toplu konut anlayışının Doğu Anadolu’daki ilk örneği olduğu düşünülen, …

İznik’te Mozaikli Lahdin Çıkarılma Çalışmaları Devam Ediyor

Bursa’nın İznik ilçesinde 3 yıl önce, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta kırsal Hisardere Mahallesi yolu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super