Anasayfa / Arkeoloji / Bir Uzay Arkeoloğu Yardımlarınızı Bekliyor!

Notice: Trying to get property of non-object in /home/u7444906/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Bir Uzay Arkeoloğu Yardımlarınızı Bekliyor!

Uzay arkeologları, yıldızlar yardımı ile kayıp mezarları ve gizlenmiş antik bölgeleri buluyor. Bu fikri ortaya atan Sarah Parcak 2016 TED ödülüne layık görüldü. Ve şimdi, sizlerden yardım istiyor!

Global Xplorer isimli platform üzerinden bu işe gönüllü olan arkeologlara eğitimler veriliyor. Bu eğitim içeriği ise, potansiyel arkeolojik alanların nasıl anlaşılacağı ve uydular ile nasıl alakaları olduğu.

TED’e göre Parcak 1.000 kayıp mezar, 17 tane de potansiyel Mısır piramidi keşfetti. Parcak ise daha binlerce arkeolojik bölgenin keşfedilmeyi beklediğini düşünüyor ve onları arkeologlardan önce keşfetmenin hayallerini kuruyor.

Sarah Parcak en büyük problemlerinin yıldızları gözlemledikleri esnada yaşandığını dile getiriyor, “en zor kısım ise göz kasılmaları. Düşünsenize, saatlerce ve saatlerce uydu gözlemi yapmak zorundasınız!”

127503_2362533

POP SCİ TURKİYE

Dikkatinizi Çekebilir...

Türkiye’nin Su Altı Arkeoloji Müzesi: Batık Bazilika Projesi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, iznik’te göl kıyısının 20 metre açığında 1,5-2 metre derinlikte …

Kültepe Kaniş-Karumuna Açık Hava Müzesi

Ön Asya’nın yaklaşık 5 bin yıllık tarihini aydınlatan Kültepe Kaniş-Karum’da başlatılan kazı çalışmaları sürdürülürken, Kazı …

Bir Adet Yorum

  1. Ben bir arkeolog değil, mimar ve belgesel yapımcısıyım. Bu gibi konulara eğilimim var. Nasıl bir katkım olabilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super