Anasayfa / Arkeoloji / Bu Mezarlar Kime Ait?

Bu Mezarlar Kime Ait?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Orhan Gazi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu, The Ness Otel’de yapılacak. Yarın başlayacak olan sempozyum 11 Mart tarihinde sona erecek. Kocaeli Müzesi başkanlığında yürütülen İSU Nekropol Alanı kazısı sempozyumda tam 6 bildiri ile sunulacak.

NİCOMEDİA UYANIYOR
Yürüttüğü kazıları daha önce “Nicomedia Uyanıyor!” sloganı ile Aktüel Arkeoloji dergisinde duyuran Kocaeli Müzesi bu kazılar ile Kocaeli’nin en geniş katılımlı kazısını gerçekleştirdi. Kazı ekibi arasında Kocaeli Üniversitesi, Medeniyet Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Amasya Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi’nden bilim adamları yer alıyor.

GENİŞ KAZI EKİBİ
Kocaeli Müze Müdürü ve İsu Nekropol Kazıları Başkanı Rıdvan Gölcük, Kocaeli Müze Müdürlüğü’nden Arkeolog Esra Kahraman, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şengül Aydıngün, Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Sami Öztürk ve Ezgi Kahraman Öztürk, Kocaeli Müze Müdür Yardımcısı Arkeolog Zuhal Uykal, Kocaeli Müze Müdürlüğü’nden Arkeolog Kemal Çibuk, Kocaeli Müze Müdürlüğü’nden Sanat Tarihçisi Ramazan Sayim ve Sanat Tarihçisi Özay Titiz,  Medeniyet Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ömer Turan,
Serbest Hekim Dr. Hasan Demirel, Amasya Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. B. Sezer Öner,
İnönü Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Celbiş, İstanbul Restorasyon Ve Konservasyon Merkez Ve Bölge Laboratuvar Müdürü Ali Osman Avşar, Restoratör Onur Çoban ve Mimar Kamuran Baltalıoğlu kazı kapsamında çalışmalar yaptı.

TÜM SÜREÇ SUNULACAK
Nekropol alanında yatan kişilerin kimliklerinden restorasyon sürecine kadar tüm sürecin ele alınacağı sempozyumda bir çok konu sunulacak. Nicomedia Batı Nekropol Kazısına ait bilgi verilecek. Küçük buluntular, lahit yazıları, mezarlarda kimlerin olduğu, restorasyon ve konservasyon çalışmaları ve açığa çıkarılan bu alanı koruma projesi olarak tam 6 bildiri ile kazı aydınlatılacak.

Enkocaeli

Dikkatinizi Çekebilir...

Türkiye’nin Su Altı Arkeoloji Müzesi: Batık Bazilika Projesi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, iznik’te göl kıyısının 20 metre açığında 1,5-2 metre derinlikte …

Kültepe Kaniş-Karumuna Açık Hava Müzesi

Ön Asya’nın yaklaşık 5 bin yıllık tarihini aydınlatan Kültepe Kaniş-Karum’da başlatılan kazı çalışmaları sürdürülürken, Kazı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super