Anasayfa / Arkeoloji / Caral Kültürüne Ait Olduğu Düşünülen 3800 Yıllık Duvar Kabartmaları

Caral Kültürüne Ait Olduğu Düşünülen 3800 Yıllık Duvar Kabartmaları

Peru’da yaşayan eski uygarlıklara ait rölyefli duvar keşfedildi. Yaklaşık 3.800 yıllık olduğu tahmin edilen duvarda; yılan ve insan kafaları ile insan biçimli bir varlık tasvir edilmiş.

Yaklaşık bir metre yüksekliğinde ve 2,8 metre uzunluğunda olan duvar kabartmaları, Peru’nun başkenti Lima’nın 110 kilometre kuzeyindeki sahil yerleşimlerinden Vichama’daki arkeolojik alanda bulundu.Vichama’daki bir kamu binasının tören salonu olduğu tahmin edilen kısımda çalışan arkeologlar duvar üzerindeki kabartmalarla karşılaştılar.

Huara Vadisi’nin tarlalarına bakan duvarda yan yana gözleri kapalı tasvir edilmiş dört insan kafası var. Kafaların çevresinden ise iki yılan geçiyor. Yılanların ve kafaların ortasında antropomorfik özellikler görülen bir varlık yer alıyor.  Arkeologlar ve antropologlara göre bu bir tohum sembolü.

Duvar kerpiçten yapılmış olduğu, tören salonu olduğu tahmin edilen yerin giriş noktasında bulunan duvarın tuğlalarının yapımı içinde killi toprak kullanıldığı tespit edilmiştir.

Duvarın bulunduğu bina yaklaşık 874 metrekarelik alan üzerine kurulu olduğunu ve sürekli olarak yenilendiği anlaşılıyor.  Bina çarpık pencereli ve çukur dairesel meydanlı salonlar içeriyor. Arkeologlara göre bu bir kamusal alan binası.

Arkeologlar ve antropologlar kabartmaların;  bereket amacıyla yapılan semboller olduğunu ileri sürüyorlar. Onlara göre bu semboller tarımsal üretim üzerinde büyük etkili inançlar barındırıyor.

Shady, kabuğun Caral uygarlığının yaşadığı bir kuraklık ve kıtlığın sonuna doğru yapıldığını söyledi. Alanda bulunan diğer kabartmalarda zayıflamış insanlar tasvir edilmesinin de bu kıtlıkla bağlantılı olduğu düşünülüyor. 

Arkeoloji kazılarını yöneten arkeolog Ruth Shady, yılanların dünyayı bereketlendiren ve tohumları yetiştiren yağmularla veya suyla ilgili tanrıları tasvir edebileceğini savunuyor. Shady, kabartmaların Caral uygarlığı tarafından yaşanan kuraklık ve kıtlık yılları sırasında yapıldığına inanıyor.

22.08.2018 www.arkeolojikhaber.com

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super