Anasayfa / Arkeoloji / Çin’de Bulunan En Küçük Dinozor Ayak İzleri

Çin’de Bulunan En Küçük Dinozor Ayak İzleri

Çin’in resmi yayın kaynaklarından Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, ülkenin güneybatısında bulunan Sıçuan eyaletinin Caocüe vilayetinde Güney Kore’den ABD ve Çin’den  uzmanların ortaklaşa yapmış olduğu  çalışmada bu zamana bulunan dünyanın en küçük dinozor ayak izleri keşfedildi.

ayakizidinozor

Bölgede çalışan uzmanlar, bulunan dinozora ait bu  ayak izlerinin 2 santimetre boyutunda ve Tebeşir(Kretase) Dönemi’ne ait olduğunu belirterek bu ayak izlerinin, dünyanın en küçük dinozor ayak izleri olduğunun doğrulandığını açıkladı.

Caocüe bölgesinde son yıllarda 100’ün üstünde dinozor ayak izine rastlandığı ve devam eden kazı çalışmalarının, bu izlerin korunmasını büyük ölçüde tehlikeye soktuğu belirtiliyor.

Peki Kretase yani Tebeşir Dönemi olarak adlandırılan bu dönem nasıl ve hangi zamana ait bir dönemdir?

 

Tebeşir/Kretase Dönemi, Mezozoik  Zaman’ın üç alt bölümünden sonuncusudur. Günümüzden 142 milyon yıl önce başlayıp 65 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilir.

ayakizidinozor2

Kretase, Tebeşir Dönemi olarak da bilinir. Bu döneme tarihlenen kayaçlarda bolca tebeşir bulunması, döneme bu adın verilmesine neden olmuştur. Tebeşir, ölü planktonların deniz tabanına çökmesi sonucunda su basıncının etkisiyle oluşmaktadır.

ayakizidinozor3

 

21.05.2016 Arkeoskop

Dikkatinizi Çekebilir...

Hazar Gölü’nde “Batık Şehir”

Elazığ‘ın Sivrice ilçesindeki Hazar Gölü’nde bulunan ve halk arasında “Batık Şehir” adıyla bilinen tarihi yerleşim …

İki Fransız Araştırmacı İle Deneysel Arkeoloji

Fransa Ulusal Araştırma Ajansı (CNRS) Arkeoloji ve Etnoloji Araştırma Merkezi (MAE) Müdürü İsabelle Sidera ile Tarih Öncesi ve Teknoloji Laboratuvarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super