Anasayfa / Arkeoloji / Çinde Üretilmiş En Erken Porselen Örnekleri

Notice: Trying to get property of non-object in /home/u7444906/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Çinde Üretilmiş En Erken Porselen Örnekleri

Erken Çin’de Proto porselen üretilmiş olabilir. Fudan Üniversitesi’nden Yu Lı ve iş arkadaşlarının yaptığı, 4 Kasım 2015’te yayınlanan bir araştırmaya göre, kaplar yerel bölgede toplanan malzemeden yapıldı.

Araştırmacılar Haziran 2012 yılında yapılan Piaoshan fırını sit alanı kazılarında erken porselen dönemine ait olabilecek çin porseleni kalıntılarını buldu.

porselen

Çanak çömlek ve proto porselen çanak çömlek desenlerine dayanarak sit alanında bulunan porselenler, Çin’in ilk hanedanlığı olan “Xia” hanedenı (MÖ 2200-1800) için yapılmış olduğu tahmin edilmektedir.

Bu çalışmada X-ışını emisyonu kaynaklı analizler yapıldı. 118 proto porselen, kum taşından çanak çömlek parçaları ve çevresinde beş adet pişirme fırınları incelendi.

Yu Li  “Piaoshan fırını sit alanından proto porselen örneklerinin kimyasal kompozisyonu tarihte ilk kez çalışılmıştır.” dedi. “Araştırma açıkça erken Çin proto porselen miras ilişkisini göstermektedir. Ve Çin proto porselen kökeniyle ilgili boşlukları büyük ölçüde doldurmaktadır.” diyerek ekledi.

Araştırmacılar altı ayrı fırın alanından Çanak çömlek ve proto porselen örneklerinin farklı kimyasal profilleri olduğunu bulmuşlardır. Bu, her bölgenin hammaddesini yerel bölgelerden tedarik etmiş olduğunu gösteriyor olabilir. Kaplarda bulunan sır formülü ise, içinde kalsiya-potasyumun orantılı karışımı ile odunsu bitki küllerini karıştırarak oluşturdukları bir karışımdan elde edilmiştir. Bu yapay kalsiyum bazlı sır uygulamasının en erken girişimi olabilir. Kül kalıntıları ise muhtemelen fırınları ısıtmak için yakacak olarak kullanılan artık malzeme olabilir.

Dikkatinizi Çekebilir...

Bilim İnsanları Azteklilerin Ölüm Sebebini Açıkladı!

Bilim insanları yaptıkları detaylı araştırmalar sonucunda yaklaşık bundan 500 yıl önce Meksika’da yaşamış olan Azteklilerin …

İstanbul’un İlk Adı Tharakion

Prof. Dr. Şevket Dönmez: “İstanbul’u kuran ilk insanlar yerli ve bu toprakların insanları” Prof. Dr. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super