Anasayfa / Arkeoloji / Dünya Kültür Mirası’ndaki Diyarbakır’ın Kültürel Envanteri Çıkarıldı.

Notice: Trying to get property of non-object in /home/u7444906/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Dünya Kültür Mirası’ndaki Diyarbakır’ın Kültürel Envanteri Çıkarıldı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır’ın kültürel varlıklarını belirlemek amacıyla Müze Müdürlüğü’nce 2009’da başlatılan çalışmalar tamamlandı.

diyarbakır2

Geçmişte çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan ve “tarihin taşlarla yazıldığı kent” olarak bilinen Diyarbakır’ın kültürel varlıkları belirlendi.

Tarihi camileri, kiliseleri, surları, evleri, hanları, kalesi, çarşılarıyla ve köprüsü ile ön planda olan Diyarbakır’ın sahip olduğu zengin kültürel varlıklarını tespit etmek, belgelemek ve geleceğe aktarmak amacıyla Müze Müdürlüğü’nce 2009 yılında başlatılan çalışma tamamlandı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır’da yapılan alan çalışmasında, çoğunluğu Sur ilçesinde farklı medeniyetlere ve dönemlere ait cami, kilise, kale, han, ev, çarşı ve köprü olmak üzere 683 kültür varlığı tespit edildi.

Kent merkezinde tespit tescil ve güncelleme çalışmaları kapsamında elde edilen veriler, titiz bir çalışma ile 2 ciltlik kitap haline getirildi.

diyarbakır

Diyarbakır Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen tespit ve tescil çalışmalarında, 1 kale (5 bin 700 metre), 8 içkale (müze-valilik konağı), 61 dini mimari (cami-kilise), 58 su mimarisi (hamam, köprü, çeşme, değirmen), 13 eğitim yapısı (medrese ve okul), 9 ticari yapı (han ve çarşı), 57 sosyal ve resmi yapı (vakıf, dernek ve resmi daireler tarafından kullanılan yapılar), 443 sivil mimari (ev) ve 33 arkeolojik sit olmak üzere 683 kültür varlığı belgelendi.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Müdürü Maşuk Türe, AA yaptığı açıklamada, yoğun bir çalışma sonucu, kent için önem taşıyan kültür envanterini ortaya çıkardıklarını belirtti.

Diyarbakır’ın önemli tarihi varlıkları olduğunu vurgulayan Türe, “Diyarbakır, 33 medeniyete ev sahipliği yapan bir şehir. Burada 683 kültür varlığı tespit ettik. Çalışmalara Valilik, Kültür ve Turizm Müdürlüğü de büyük katkı sundu. Ortak yapılan çalışmayla Diyarbakır’ın tarihi varlıklarını ortaya koyduk. Büyük bir keyifle yaptığımız çalışma, güzel bir ürünün ortaya çıkmasını sağladı” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super