Anasayfa / Arkeoloji / Dünyanın Bilinen En Eski Tsunami Kurbanı

Dünyanın Bilinen En Eski Tsunami Kurbanı

Bilim insanları, Papua Yeni Gine’de keşfedilen bir kafatasının, dünyanın en eski tsunami kurbanı olduğunu düşünüyorlar.

1929 yılında Aitape kasabası yakınlarında bulunan kafatası modern insanın atalarından olan Homo erectus ile ilişkilendirildi. Ancak bu tespit yanlıştı.

Bilim insanları, şimdilerde bu bölgenin yaklaşık 6.000 yıl önce tsunami tarafından vurulan bir sahil lagünü olduğunu ve kafatasının tsunamide ölen bir kişiye ait olduğunu düşünüyorlar.

Bu sonuçlar, uluslararası bir ekip tarafından bölgedeki tortullar ile 1998’de yıkıcı bir tsunamiye maruz kalan bir bölgeden alınan toprakların karşılaştırılması sonucu elde edildi.

Güney Galler Üniversitesinden Prof. James Goff bu keşif için “Kemiklerin iyi çalışılmış olmasına rağmen ortaya çıkarılan tortulara yeterince önem verilmediğini” söylerken “Tortulardaki coğrafi benzerlikler, insanların bu bölgede binlerce yıldır tsunami yaşadığını gösteriyor.” dedi.

Prof. Goff sözlerine, “Çok uzun bir süre önce ölmüş olan bu kişi muhtemelen dünyada bilinen en eski tsunami kurbanıdır.” ifadelerini ekledi.

Bilim insanları, bu bireyin tsunami gerçekleşmeden hemen önce ölmüş ve sonrasında gerçekleşen tsunami nedeniyle gömülmüş olabileceğinin de mümkün olduğunu belirttiler.

Tortulların tane boyutu ve bileşimlerini inceleyen araştırma sonucunda, okyanustan alınan örnekler ile 1998’de 2000’den fazla kişinin ölümü ile sonuçlanan tsunami sonrasında elde edilen mikroskobik organizmalar arasında benzerlikler olduğu tespit edildi.

Ekip, ayrıca kesin tarihleme yöntemi olan radyokarbon yöntemini de buluntuların tarihlendirilmesinde kullandı.

Araştırmacılar, Plos One dergisinde yayımlanan bulguların, kıyı bölgesindeki diğer arkeolojik bulguların yeniden değerlendirilip değerlendirilmemesi konusunda bir soru işareti yarattığını dile getirdiler.

BBC

Dikkatinizi Çekebilir...

Hazar Gölü’nde “Batık Şehir”

Elazığ‘ın Sivrice ilçesindeki Hazar Gölü’nde bulunan ve halk arasında “Batık Şehir” adıyla bilinen tarihi yerleşim …

İki Fransız Araştırmacı İle Deneysel Arkeoloji

Fransa Ulusal Araştırma Ajansı (CNRS) Arkeoloji ve Etnoloji Araştırma Merkezi (MAE) Müdürü İsabelle Sidera ile Tarih Öncesi ve Teknoloji Laboratuvarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super