Anasayfa / Arkeoloji / Dünyanın Bilinen En Eski Tsunami Kurbanı

Dünyanın Bilinen En Eski Tsunami Kurbanı

Bilim insanları, Papua Yeni Gine’de keşfedilen bir kafatasının, dünyanın en eski tsunami kurbanı olduğunu düşünüyorlar.

1929 yılında Aitape kasabası yakınlarında bulunan kafatası modern insanın atalarından olan Homo erectus ile ilişkilendirildi. Ancak bu tespit yanlıştı.

Bilim insanları, şimdilerde bu bölgenin yaklaşık 6.000 yıl önce tsunami tarafından vurulan bir sahil lagünü olduğunu ve kafatasının tsunamide ölen bir kişiye ait olduğunu düşünüyorlar.

Bu sonuçlar, uluslararası bir ekip tarafından bölgedeki tortullar ile 1998’de yıkıcı bir tsunamiye maruz kalan bir bölgeden alınan toprakların karşılaştırılması sonucu elde edildi.

Güney Galler Üniversitesinden Prof. James Goff bu keşif için “Kemiklerin iyi çalışılmış olmasına rağmen ortaya çıkarılan tortulara yeterince önem verilmediğini” söylerken “Tortulardaki coğrafi benzerlikler, insanların bu bölgede binlerce yıldır tsunami yaşadığını gösteriyor.” dedi.

Prof. Goff sözlerine, “Çok uzun bir süre önce ölmüş olan bu kişi muhtemelen dünyada bilinen en eski tsunami kurbanıdır.” ifadelerini ekledi.

Bilim insanları, bu bireyin tsunami gerçekleşmeden hemen önce ölmüş ve sonrasında gerçekleşen tsunami nedeniyle gömülmüş olabileceğinin de mümkün olduğunu belirttiler.

Tortulların tane boyutu ve bileşimlerini inceleyen araştırma sonucunda, okyanustan alınan örnekler ile 1998’de 2000’den fazla kişinin ölümü ile sonuçlanan tsunami sonrasında elde edilen mikroskobik organizmalar arasında benzerlikler olduğu tespit edildi.

Ekip, ayrıca kesin tarihleme yöntemi olan radyokarbon yöntemini de buluntuların tarihlendirilmesinde kullandı.

Araştırmacılar, Plos One dergisinde yayımlanan bulguların, kıyı bölgesindeki diğer arkeolojik bulguların yeniden değerlendirilip değerlendirilmemesi konusunda bir soru işareti yarattığını dile getirdiler.

BBC

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super