Anasayfa / Arkeoloji / Eduardo Tresoldi Bu Kez Bir Bazilikayı Tel Örgülerle Ayağa Kaldırdı

Notice: Trying to get property of non-object in /home/u7444906/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Eduardo Tresoldi Bu Kez Bir Bazilikayı Tel Örgülerle Ayağa Kaldırdı

İşlerini heyecanla takip ettiğimiz Edoardo Tresoldi tellerden ördüğü heykellerine bir yenisini daha ekledi. Sanatçı bu defa Siponto Arkeoloji Parkı‘nda (İtalya) yer alan erken dönem Hıristiyan kilisesini tel örgüleri kullanarak ayağa kaldırdı.

Siponto Arkeoloji Parkı, önemli arkeolojik kazıların yapıldığı büyük bir sit alanı. 13. yüzyılda yaşanan deprem sonrası terk edilen yerleşim alanı dönemin liman ticareti yapılan önemli bölgelerinden birisi. Romanesk tarzın insan eliyle yaratılmış birçok örneğinin bulunduğu bölge, aynı zamanda burayı zamanının önemli psikoposluk bölgelerinden birisi yapan erken dönem Hristiyan bazilikasına da ev sahipliği yapıyor.

Bazilikanın arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kalıntıları 13. yüzyılda liman ticareti yapılan bölgeyi günümüzde önemli bir turizm alanına dönüştürmüş. Edoardo Tresoldi, zemininde kolon kalıntıları bulunan bu bazilikayı özgün planına göre tel örgülerle ayağa kaldırdı. Dikeyde yükselen hafif strüktür yapının mimari detaylarını da içinde barındırıyor. Sanatçı bazilikanın kolonatlı yapısını ve kubbeli formunu ince detaylarla ortaya çıkartırken alana da tel örgülerden heykeller yerleştirdi. ‘Basilica di Siponto’ adlı restitüsyon çalışması, boşluğun içinde yarattığı transparan hacimle ziyaretçilerin ışık ve gölge oyunları arasında bir deneyim yaşamasını sağlıyor.


kot0.com

Dikkatinizi Çekebilir...

Türkiye’nin Su Altı Arkeoloji Müzesi: Batık Bazilika Projesi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, iznik’te göl kıyısının 20 metre açığında 1,5-2 metre derinlikte …

Kültepe Kaniş-Karumuna Açık Hava Müzesi

Ön Asya’nın yaklaşık 5 bin yıllık tarihini aydınlatan Kültepe Kaniş-Karum’da başlatılan kazı çalışmaları sürdürülürken, Kazı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super