Anasayfa / Arkeoloji / Fener Rum Patriği, Arkeoloji Müzesi’nde

Fener Rum Patriği, Arkeoloji Müzesi’nde

Hristiyan olduğu için babası tarafından kafası kılıçla kesilerek öldürülen 17 yaşındaki Azize Santa Barbara, 1782’inci yıl dönümünün Şehitler Korosunda bulunan Santa Barbara Kulesinde düzenlenen anma töreni için İzmit’e gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos ile İstanbul Yunanistan Başkonsolosu Galos Sekeris, tören öncesi Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni de ziyaret ederek bir ilke imza attılar.

TARİHTE BİR İLK OLDU

İl Kültür Müdürü Adnan Zamburkan ve Müze Müdürü Rıdvan Gölcük tarafından karşılanan konuklar daha sonra müzeyi birlikte dolaşarak bilgiler aldı. Konuklar özellikle Çukurbağ bölgesinden çıkan Roma dönemi eserler, Karamürsel Amerikan Askeri üssünden gelen amforalar hakkında detaylı bilgiler aldı. İkili mezarlık steller hakkında da bilgi edinen Bartholomeos, ölümün her din ve inançta aynı duyguları taşıdığını söyledi.

GÖLCÜK’E “HEMŞERİYİZ”

Başkonsolos Sekeris ile Patrik Bartholomeos müzenin oldukça zengin ve donanımlı olduğunu belirterek gösterilen nezaketten memnun kaldıklarını belirtti. Ayrıca aslen Gökçeada doğumlu olan Bartholomeos, Çanakkale’de üniversiteyi okuyan Rıdvan Gölcük’e de hemşeriyiz ifadesini kullandı ve kendisini şık bir tesbih hediye etti. Gölcük de konuklarına Kocaeli’nin tarihiyle ilgili bilgilerin yer aldığı müze kitaplarından hediye etti.

Özgür Kocaeli

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super