Anasayfa / Arkeoloji / Göbeklitepe’nin Benzeri Uşak’ta Bulundu

Göbeklitepe’nin Benzeri Uşak’ta Bulundu

Şanlıurfa’da yer alan ve dünyanın en önemli arkeolojik kazı alanlarından biri olan kült yapılar topluluğu Göbeklitepe’nin bir benzeri de, Uşak’ta bulundu.

Uşak Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslararası Uşak Arkeoloji Çalıştayı’nda sunulan araştırmada Banaz ilçesinin Sürmecik Kaplıcası mevkiinde, 320 bin yıl önce bir yerleşim alanı bulunduğu açıklandı.

Uşak Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Selahattin Polat ve ekibi, Banaz’da yaptıkları ön araştırmada Uşak’ta “dünyanın en büyük açık hava SİT alanı”nın izlerine rastladıklarını söyledi.

Yrd.Doç.Dr. Polat yaptığı açıklamada, Banaz’a 7 kilometre uzaklıktaki tarihi Sürmecik Kaplıcası’nın bulunduğu bölgede rastlanan Paleotik Çağ Yontmataş buluntularının şimdiye kadar Ege Bölgesi’nde saptanan en zengin Paleotik Çağ buluntu topluğunu oluşturduğunu anlattı.

Yontma taştan yapılan aletlerin tipi ve özellikleri bakımından orta Paleolitik dönem Mousterien kültürünü işaret ettiğini belirten Polat, “Buglular, Uşak ve yöresinde yüz binlerce yıl boyunca insanların kesintisiz bir şekilde yaşadığını ortaya koymaktadır” dedi.

“Kurtarma çalışması başlatılmalı”

Bölgede Mousterien kültürün tüm evrelerinin bir arada bulunduğunu ifade eden Yrd.Doç.Dr. Polat, “Bu büyüklükte bir açık hava SİT kenti olduğu şu an kadar bilinmemekteydi. Ön araştırmalarda yerleşim alanında tarih öncesi birkaç at dişine rastlayınca araştırmayı derinleştirdik. Bölgede bulunan at dişlerinin ardından bölgede o dönemde yaşayan başka canlılara ait hayvan fosillerine rastlanabileceğinin göstergesi olduğuna inanıyoruz” dedi.

“Bölgede bir kurtarma çalışması başlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Mermer arayan şirket, bilmeden oldukça bir tahribat yapmış. Burada yapılacak çalışmalar, şu ana kadar yerleşim alanı olarak 7 bin yıllık mazisi olan Uşak’ın tarihini çok daha ötelere götürebilir” diye konuştu.

Bölgede ön bulgulara rastlandı ancak araştırmalar detaylı bir şekilde devam ediyor.

DHA

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Adet Yorum

  1. Göbeklitepe resmini Uşak’a bağlamışsınız.
    Dayanak, kanıt nedir?
    Haberinizde kullanılan resim nerenindir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super