Anasayfa / Arkeoloji / Afrika / Göbeklitepe’ye 15 Milyon Doları Aşan Yatırım.

Göbeklitepe’ye 15 Milyon Doları Aşan Yatırım.

Yaklaşık 12 bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu sanılan, önemli bir inanç merkezi niteliğindeki Göbeklitepe’ye ilişkin bulgular gün ışığına çıkarılıyor. Göbeklitepe’de bulunan buluntular, Arkeoloji tarihine damgasını vuracak veriler sunuyor. Şahenk İnisiyatifi, dünyanın en eski Arkeolojik inanç merkezi Göbeklitepe’ye ilk aşama için 15 milyon doları aşkın yatırım yapacak. Göbeklitepe’nin dünya lansmanı, Davos’ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nda, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk ev sahipliğinde düzenlenen bir gala etkinliğinde gerçekleştirildi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Şahenk İnisiyatifi tarafından hayata geçirilen 20 yıllık yatırım programı kapsamında, insanlığın ilk gelişimine dair bugüne kadar bilinenleri kökünden değiştiren erken Neolitik dönemden kalan bu önemli alanda yürütülecek araştırma ve koruma çalışmaları için Şahenk İnisiyatifi ana sponsorolacak. Şahenk İnisiyatifi, bu tarihi alanın öneminin tam olarak anlaşılabilmesine yardımcı olacak kazıları destekleyecek, ziyaretçiler için dünya standartlarında bir deneyim merkezi inşa edecek ve dünya çapında yürüteceği iletişim çalışmaları ile henüz yeterince keşfedilmemiş bu ikonik yeri global bir marka haline getirerek, ziyarete teşvik edecek.

Davos’ta gerçekleştirilen lansman kapsamındaki davette, dünya liderlerine insanoğlunun bilinen en erken dönem anıtına desteklerini göstermeleri çağrısında bulunuldu. Ayrıca, Göbeklitepe buzdan yapılan bir heykel ile katılımcılara ve dünya basınına tanıtıldı.

Ferit F. Şahenk konuyla ilgili şunları söyledi:

Dünya liderlerinin bir araya geldiği Davos’taki herkesi, yeni kuşaklara ilham vermek üzere izini bırakmaya davet ediyorum. Tam da bu amaçla yola çıkan Şahenk İnisiyatifi olarak projelerimizi geçmişi korumak, bugün için doğru olanı gerçekleştirmek ve geleceğe yatırım yapmak üzerine kuruyoruz. “Bugün” için yürüttüğümüz “Oyunda Kal” projesinin yanı sıra; “gelecek” için hayata geçireceğimiz “Çocuk Bilim ve Keşif Müzesi” ve “Çocuk Hastanesi” gibi çok önemli projelerimiz var.

Göbeklitepe'ye 15 Milyon Doları Aşan Yatırım.2

Ama şu an burada, “geçmiş” için bulunuyoruz. Göbeklitepe’yi, Türkiye’nin bu çok değerli hazinesini, tüm dünyanın haberdar olmasını sağlamak amacıyla Dünya Ekonomik Forumu’nun merkezine yerleştirdik. Zira; tüm insanlığın ortak değeri olarak kabul ettiğimiz Göbeklitepe ortak tarihimizin sıfır noktasını oluşturuyor. Dördüncü sanayi devriminin eşiğinde bulunduğumuz ve muazzam bir küresel değişimin yaşandığı bir dönemde, yeniden işbirliği yapmamızın zamanı geldi. İşte bu yüzden, Şahenk İnisiyatifi’ni hayata geçirip Göbeklitepe’yi tüm dünyaya daha da yakından tanıtmak amacıyla Davos’u seçtik.

 

Türkiye’de ve dünyada insanların yaşamında anlamlı etki yaratmayı amaçlayan, sosyal platform Şahenk İnisiyatifi, 2014 yılında Doğuş Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk tarafından kuruldu.

Şahenk İnisiyatifi ve Göbeklitepe lansmanı ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar ise şunları söyledi:

“Arkeolojik açıdan büyük bir değer ifade eden Göbeklitepe kazı ve araştırma çalışmalarının yürütülmesinde Şahenk İnisiyatifi ana sponsor olarak destek sağlamaktadır. Dünya kamuoyu açısından da önem taşıyan bu örenyerinin sahip olduğu değeri açığa çıkarmak ve uluslararası arenada tanıtımını sağlamak konusunda yaptığımız işbirliği oldukça değerlidir. Çok çeşitli ve zengin bir arkeolojik mirasa sahip bir ülke olarak; bu mirasın korunması ve topluma kazandırılmasının sağlanması için kamu, özel sektör ve sivil toplum olarak işbirliğinde bulunmamıçok önemlidir.

Göbeklitepe keşfedildikçe; yerleşik tarih anlayışımız ve uygarlık tarihine bakışımız da değişmektedir. İnsanlığın ilgisini oldukça çeken Stonehenge’den 7 bin, Piramitlerden 7 bin 500 yıl eski olduğu düşünülen bu alan, insanlık için büyük bir merak konusudur.

Avcı-toplayıcı yaşam biçiminden, dini mekânların biçimlenmesi, tapınak mimarisinin ve sanatın doğuşu, tarım ve hayvancılığa geçiş sürecini anlamamıza önemli katkılar sağlayan Göbeklitepe’nin, ulusal ve uluslararası alandaki çalışmaları Bakanlığımızın öncelikli görevleri arasındadır. Nitekim Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal da göreve gelir gelmez, Göbeklitepe’nin tüm insanlığın ortak değeri olduğunu vurgulamış ve bu nedenle öncelikli olarak korunması yönünde talimat vermiştir.

Kültürel mirasın en iyi şekilde korunarak geleceğe aktarılması, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın en önemli ve öncelikli görevidir. Bu amaçla bilimsel kazı ve araştırmaları teşvik ediyor; mevcut müzelerimizi yenilerken, bir yandan da çağdaş abidevi müzeler inşa ediyoruz. Taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarının restorasyon ve konservasyonları için bölge laboratuvarları kuruyoruz. Kazı alanları ve tarihi yerleşim alanlarının restorasyonu, çevre düzenlemeleri ve gerekli güvenlik tedbirleri alınarak bunlardan uygun görülenleri ziyarete açıyoruz. Taşınmaz kültür varlıklarının koruma statülerini belirlemeye yönelik çalışmaları yürütüyoruz. Tüm bu çalışmalar için Bakanlığımız bünyesinde 7 bin 500 dolayında personel istihdam ediyor ve yıl bazında yaklaşık 150 milyon ABD doları kaynak kullanıyoruz.”

 Milliyet.com

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super