Anasayfa / Arkeoloji / Haydarpaşa’nın Gizemi: Kum Zeminde Ahşap Kazıklarla 108 Yıl

Notice: Trying to get property of non-object in /home/u7444906/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Haydarpaşa’nın Gizemi: Kum Zeminde Ahşap Kazıklarla 108 Yıl

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan projeyle Haydarpaşa Garı’nda aslına uygun restorasyon çalışmaları sürüyor.Çatısı 2010 yılında çıkan yangında büyük hasar gören tarihi bina, yıllar içinde yapılan yanlış restorasyon uygulamaları da düzeltildikten sonra yeniden tren garı olarak hizmet verecek.
Restorasyona ilişkin açıklamalarda bulunan danışman Vahit Okumuş, Haydarpaşa Garı’nın taştan yapılmış yığma bina sanılmasının aksine, demir konstrüksiyon olduğunu söyledi.
Jeoradarla bu tarihi binanın demir konstrüksiyonlarının nasıl bağlandığını bularak projesini ortaya çıkaracaklarını anlatan Okumuş, böylece binanın gerçek yüzünün ortaya çıkacağını söyledi.

KUM ZEMİN
Haydarpaşa Garı’nın, kum zemin üzerine ahşap kazıklarla oturtulmuş bir bina olduğunu aktaran Okumuş, bu tekniğin de 108 yıl önce nasıl yapıldığını bularak, ahşap kazıkların özelliğini ve durumunu tespit edeceklerini belirtti.

Bu çalışmalarla binanın öncelikle statik konumunu ortaya çıkaracaklarını anlatan Okumuş, “Haydarpaşa Garı’nın daha önce bilindiği şekilde olmadığını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Etüt çalışmalarımız devam ediyor.Orijinal zeminde ve duvarlarda ne olduğunu bulmaya çalışıyoruz. Garın vitrayları da zaman zaman değiştirilmiş. Vitrayları ilk kez Alman sanatçı Linneman tarafından yapılmış. Onun tekniğini öğrenmeye çalışıyoruz. Bu teknik anlaşıldıktan sonra nasıl onarılacağı, kontrollüğe ve bilim kuruluna sunularak yapım konusunda karara varılacak” dedi.

Haydarpaşa Garı’nı “Türk motiflerinin kullanıldığı Alman ekolü eser” olarak tanımlayan Okumuş şöyle devam etti: “Yapacağımız araştırmalar sonunda binanın eksiklerini ve önceki restorasyonlarda yapılan yanlışları ortaya koyarak, yapılması gerekenleri bilim kurulana sunacağız.

Benim düşünceme göre temelde bir yüzey genişlemesi yapılmış ama nasıl yapılmış bilemiyorum. Temel taşları yan yana nasıl konarak zemin oluşturulduğu şimdilik bir gizem. Bunları bilmiyoruz. Bunu yakında ortaya çıkaracağız.”

‘ARAŞTIRIYORUZ’
Okumuş, binanın temel kavramlarını henüz kavrayamadıklarını aktararak “Yangında hasar gören çatıyı, orijinaline uygun arduvaz taşı kullanarak yeniden yapacağız.

Haydarpaşa’nın inşasında Osmanlı’nın yaptığı teknik dışında bir teknik kullanılmış. Bunların ne olduğunu net olarak henüz bilmiyoruz. Bütün bunları tespit etmek için üç aydan fazla bir zamandır araştırma yapıyoruz” dedi.

3 AY ÖNCE BAŞLANDI
Haydarpaşa Garı’nda restorasyon çalışmalarını yürüten firmanın şantiye şefi Semra Selbesoğlu da restorasyonun ön çalışmalarına 3 ay önce başladıklarını, ilk önce yangında hasar gören ve TCDD tarafından yaptırılan geçici çatıyı yeniden inşa etmeyi planladıklarını söyledi.

Selbesoğlu, garın içindeki 7 tarihi saatin de restore edileceğini belirtti.
Habertürk, 25.03.2016

Dikkatinizi Çekebilir...

Son 10 Yılın Ziyaretçi Rekoru: Troya Antik Kenti

UNESCO’nun 1998 yılında “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne aldığı  Tevfikiye köyünde bulunan 5 bin yıllık medeniyete ev sahipliği yapan Troya …

Bayburt Kalesi’nde Gün Yüzüne Çıkarılan Tarih

Tarihi İpek Yolu güzergahında stratejik bir noktada olduğu için yüzyıllarca güvenilir üs olarak tercih edilen Bayburt Kalesi’nde yürütülen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super