Anasayfa / Arkeoloji / Hititler’de Ekmek

Hititler’de Ekmek

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Çorum Eskiyapar Höyük Kazısı Başkanı Prof. Dr. İbrahim Tunç Sipahi, “Bizim peksimet dediğimiz ‘Hititlerin asker ekmeği’ olarak tanımlanan, ekmek türü, her koşulda ve ortamda kullanılabilecek bir gıdadır. Hitit çivi yazılı belgelerinde ekmeğin en önemli gıda maddesi olduğunu görüyoruz” dedi.

 

Sipahi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu’nun geçmişte de bir tarım toplumu olduğunu belirterek, kısa veya uzun süreli kuraklıkların, o dönemde de tarımsal yaşamı etkilediğini söyledi. Bu nedenle tahılın üretilmesi ve besin olarak işlenmesinin büyük zahmet gerektirdiğini vurgulayan Sipahi, şöyle konuştu: “Dolayısıyla tahıl ürünlerinin Hitit toplumunda önemi çok büyüktü. Kazısını yürüttüğüm Eskiyapar Höyük, Çorum’un Alaca ilçesine bağlı, bereketli topraklara sahip Eskiyapar köyü sınırları içinde kalıyor. Özellikle vurgulamak istediğim bir husus, Hititlere ait ‘arabaşı, lokma ve peksimet’le ilgili veriler ve bilgiler, başkanlığını yürüttüğüm Eskiyapar Höyük kazılarında bulunmamıştır.

TARİHİ HİTİT EKMEĞİNİ ÜRETTİLER KENDİ EKMEĞİNİ ÜRETİN HİTİT ÜNİVERSİTESİ İSRAFINDA ÖNÜNE GEÇTİ ALACA MYO MÜDÜRÜ YRD.DOÇ. DR. SİNAN ÇALIŞKAN; “YÜKSEK OKULUMUZLA TOPLUMA ÖRNEK OLUP, HER ALANDA FARKINDALIK OLUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ”

 

Eskiyapar, Eski Tunç Çağı’ndan Osmanlı Çağı’na kadar yerleşimin olduğu bir Orta Anadolu höyüğüdür. Hitit Çağı’nın eski, orta ve imparatorluk safhaları burada yaşanmıştır. Eskiyapar Hitit toplumu da tarımla uğraşmış, adı geçen tahıl ürünlerini aynı şekilde tüketmiştir. Eskiyapar’da ilerleyen yıllarda ortaya çıkacak çivi yazılı belgeler ve arkeolojik buluntular ile ancak bu konularda sağlanacak değerli bilgiler bilim dünyasına sunulabilecektir. Diğer kazılarda bulunan bilgi ve yazılı belgelerle dönemin bahse konu özellikleri öğreniyoruz.” Bilimsel açıdan bu tür arkeolojik ve filolojik verilerin ele geçtiği merkezleri dikkate alarak çalışmaları sürdürdüklerini belirten Sipahi, şunları kaydetti: “Bu veriler ülkemiz için olduğu kadar insanlık tarihi açısından da değerli bilgiler taşımaktadır. Hitit dünyasında beslenme ve gıda konusunda çok sayıda yerli ve yabancı bilim adamı çalışmalar yapmıştır. En güzel verileri Hitit çivi yazılı belgelerindeki bilgilere borçluyuz.

htt

 

Ekmek günümüzde olduğu gibi geçmişte de Anadolu toplumunun temel gıdasıdır. Ekmek kuru hale gelse bile süt veya sıvı gibi bir sıvı ile yenilebilir hale gelir. Bizim peksimet dediğimiz ‘Hititlerin asker ekmeği’ olarak tanımlanan, ekmek türü, her koşulda ve ortamda kullanılabilecek bir gıdadır. Hitit çivi yazılı belgelerinde ekmeğin en önemli gıda maddesi olduğunu görüyoruz. Hatta Hititçe’nin çözümünü sağlayan ilk cümlede ekmek ve su geçiyordu. Ekmeği yemek suyu içmek kavramı Hitit dünyasında iyi ve sağlıklı olmanın da simgesidir.”

AA

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

5 Yorumlar

 1. Yüzeyde bulunan çivi yazısını tekrar gömüp kazı temsilcisi yanında yeni buluyorumuş gibi çıkaran stratigrafi veren bir kişi ne derece güvenilir bir bilim yapabilir?Bu kişinin verdiği bilgiye nasıl güvenilir bilemiyorum….

  • Sizinle bu konu hakkında konuşmak
   istiyorum.
   Hatta gerekli girişimlerde bulunacağım.
   Güvenilir bilim yapabilme yorumu
   sizin tasarrufunuzda değildir.
   Görüşmek için bekliyorum.

   Ben ifade ettiğiniz gibi bir “kişi” değilim. Çalışmalarım ve sahip olduğum yer sabittir.

   Bunlar kişiliğime ve konumuma karşı saldırıdır.

   Kazıda çıkan eserlerin resim çekilmesi için
   ve bilgi verilmesi için o noktaya konulmasını
   kastediyorsanız, bu farklı bir uygulamadır.
   Belirttiğiniz gibi değil.

   Orada yüzeyde bulunan bir tablet o yerleşime aittir ve tabiki o merkezin tabletidir; önemli olan o merkezde bir yerde bir tabletin var olmasıdır.

   Dışarıdan getirilmemiştir?

   Bu derece suçlayıcı ifadelerinizin sebebi nedir?

   Arkeologsanız açıkça ve cesurca endişelerinizi paylaşabilirsiniz.
   Eğer öyle ise gerçekten üzüldüm.
   Bu kadar anlamsız belki başka bir amaç taşıyan yazınız için…

   Tabletteki bilgiler o merkezle uyuşmuştur ve sorun yoktur.
   Buluntu durumu için tartışmalar halen devam ediyor.

   Belli ki bu konudaki yayınları ve tartışmaları izleyememişsiniz.
   İstediğiniz yere yerleştirin o tablet moloz buluntusudur.
   İstediğiniz gibi gömüp çıkarın, o tablet o merkezindir.
   Bahsettiğiniz gömüp çıkarma eylemi konusunda bir yorum veya girişim yapılmamıştır. Önemli olan o tabletin arazideki konumu ve ölçüleridir. Zaten uzman bir göz o tabletin renginden uzun süre yüzeyde kaldığı, doğal şartlarla gömülüp tekrar ortaya çıktığını anlayabilir.

   İnsanlar tablet üzerindeki isimleri tartışırken, ne kadar gereksiz bir suçlama yapıyorsunuz. Tekrar sorayım, bu tür ortamlar bu tür iddiaların yeri değildir.

   Tunç SİPAHİ

  • Ahmet isimli yorumcu,

   Tablet ile ekmeği sanırım karıştırmış.
   Konu ekmeğin Anadolu’nun geçmişinde ve günümüzdeki
   yerirdir.
   Durup dururken konuyu kazıya ve tablete getirmesi
   kendisine göre ayrıntılar vermesi, kendisini deşifre etmiştir.

   Demek ki öğretememişiz.

   Komik olan o merkeze ait bir tabletin ister yüzeyde ister moloz da bulunsun; gömülüp çıkarılmasının kazancı nedir?
   Görevliler zaten tabletin bulunduğunu biliyor. Tabletin nasıl çıkarılacağı, nasıl ölçekleneceği, dikkat edilmesi gereken hususların yerinde gösterilmesini, “yorumcu” başka türlü anlamış.

   Ne diyeyim…?

   Anlaşılan kişisel bir takım sorunlarını böylesine güzel bir siteye yazması normal bir durum değildir.

   Yapacağı tek şey bu yorumunu düzeltmesi, istiyorsa şahsımla yüz yüze görüşerek bilgilenmesidir.

   İnsanları suçlama ve saldırıda bulunmak, asılsız yorumlar yıpratmak bir suçtur.

   Ayrıca yazdıkları, ki kendisi arkeologdur, eksik eğitim aldığını da ortaya koymaktadır. Gömme ve çıkarma işlemiyle stratigrafi belirlenmez. Türkçesi tabakalaşım demektir. Ve o merkezin stratigrafisi zaten bellidir. Eğer zahmet edip toplantılara katılıp yayınları takip etseydi, tabletin ait olduğu tabakanın, okunduktan sonra bu tabletin yerinde fotoğrafı çekilen tabakaya ait olduğunu kendisi de anlardı.Kazıya devam etseydi, o seviyede tabletin bulunmuş olduğunu destekleyen izle r olduğunu da öğrenecekti.

   İstediğiniz yere koyun istediğiniz yerde gömün vs. o tablet Eskiyapar’ındır ve Orta Hitit Tabakasına aittir.
   Kazı ile veya görevlileri ile sorununuz varsa karşılıklı konuşulur.

   Kendisine hocalarını ve çalışmalarını suçlayıcı basit ifadeler kullanması, gizli bir şekilde yüzünü göstermeden saldırıda bulunması sıkıntılı bir psikolojiye işaret etmektedir.

   Nice arkeologlarımız var, yetişen, kimisi mezun oldu, başka işlerle uğraştı.
   Kimisi evlenmek için mesleği bıraktı !
   Kimisi mesleğe devam etti.

   Bazı hataları oldu. Sabırsızlıklar oldu, ancak elimizden geleni yaptık ve halen sevgili öğrencilerimize her türlü desteği sağlamaya çalışıyoruz,
   sayın “yorumcu” güven konusunun ne olduğunu bilmiyorsa, ki öyle, bir de onlara sorsun ve çalışmaları, yayınları takip etsin.

   Tunç SİPAHİ

 2. Değerli öğrencilerimiz bu yıl da kazımızda stajlarını tamamlayacaklar. Arkamıza baktığımızda bir öğrenci ordusu görüyoruz. Herbiri elinden geldiği şekilde görevlerini yerine getirmekte, geleceğin arkeoloğu olma yolunda ilk deneyimlerini gerçekleştirmektedirler. İster 18-19 ister 50-60 yaşında olsun öğrencilerimiz yılmadan ot yolmakta, taban temizliği yapmakta, taş taşımakta, duvar takip etmekte, hocalarının eser çıkarma deneyimlerini yerinde paylaşmaktadırlar. Çalışma, azim, paylaşımcılık ve doğruculuğun bu meslekte onları en iyi yerlere getireceğini her vesile ile vurguluyoruz. Dışarıdan gelen baskılara aldırmadan ideal mesleğinize sahip çıkın o zaman kimse sizleri yıpratamaz.
  Tüm öğrencilerime başarılar diliyorum.

 3. Paylaşım işime yaradı:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super