Anasayfa / Arkeoloji / Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor.

Durulmuş köyü yakınlarında bulunan ve Delik Tepe olarak bilinen tünel görenlerin ilgisini çekiyor. Uzaktan bakıldığı zaman delik şeklinde gözüken ve büyük bir höyüğün üzerinde yer alan tünel bilinmeyenleri ile gizemini koruyor. Tünelin girişine yaklaşık 20 dakika bir tırmanışın ardından ulaşılabiliyor. Tünelin insan yapımı olduğu biliniyor fakat tarihin hangi döneminde ve kimler tarafından açıldığı bilinmiyor. Tünel 152 basamaktan oluşmakla birlikte, 30 derece eğime sahip. Tünelin kalan kısmı toprak ve kayalarla kapanmış durumda. Şu an tünelin sadece 34 metre derinlik ve 55 metre uzunluğuna kadar ulaşılabiliyor. Tünelin kalanında ise ne olduğu bilinmiyor. Rivayetlere göre, tünelin gizli bir geçit olduğu, höyüğün içinde bulunan bir yer altı şehrine açıldığı düşünülüyor.

Durulmuş köyü sakinlerinden olan Bülent Özkan (60), şöyle konuştu: “Tekirdağ’da yaşıyorum. Bu köye 5-6 ay önce geldim. Buraya geldikten sonra delik tepenin ve delik tepenin karşısında bulunan Kalem köy diye bir yerler var. Buralar köyde konuştuğum yaşlı adamların anlattığı bilgiye göre, Ermenilerden kalma bir köy ve hatta bizim köyün isme Gevre daha sonra değiştirilmiş Durulmuş köyü olmuş. Bu Gevre de Ermenilerden kalma bir köy olduğu için ismi Ermeni bir köyü. Ben geldikten sonra Delik Tepe’ye çıktım baktım. Yüksek bir tepe. Tepenin tam üstünde büyük bir girişi var ama yağmurdan dolayı topraklar falan gelmiş, merdivenler kapanmış. Aşağı inilmiyor. 10-15 merdiven inebildik. Daha sonrasına inemedik.”

 “GİZLİ BİR GEÇİT OLABİLİR”

Bülent Özkan, Delik Tepe tünelinin başka bir yerleşim yerine açılan gizli bir geçit olabileceğini belirterek, “İçine bir taş attık. Taş belki de 10-15 saniye gittikten sonra cup diye bir ses geliyor. Demek ki oranın dibinde bir su var. Delik tepenin öbür tarafında da mağaralar var. İnsanlar burada yaşamış. Kalem köye gittik orada da kilise falan var. Yıkılmış belirtileri de var onların. Kalem köydeki mağaralarla Delik Tepedeki mağaralar birbirine karşılıklı bakıyor. Orada insanların yaşantısının olduğu belli. Büyük bir ihtimalle o suyun karşı Kalem köye bağlantısı var. Herhalde orası büyük bir tüneldi. Oradan geçmelerini sağlıyorlardı. Zamanla orası demek ki su doldu ama büyük bir ihtimalle orası bir tünel. Tabi ki çok ilginç bir yer. Görüntüsü de çok güzel bir yer. Araştırılıp tarihçesinin öğrenilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

03.03.2019 www.hurriyet.com.tr

 

Dikkatinizi Çekebilir...

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Adıyaman Müzesinde Ziyaretçilerin İlgisi Büyük: Dev Salyangoz Fosili

Adıyaman da 2008 yılında Haydarlı bölgesinde bulunan, 44 santim boyutunda, 85 santim uzunluğunda ve 38 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super