Anasayfa / Arkeoloji / Hz. İsa’nın Bin Yıllık Resmi

Hz. İsa’nın Bin Yıllık Resmi

İstanbul’un Beyoğlu semtinde tarihi eser kaçakçılığına yönelik bir antika dükknına düzenlenen operasyonda aralarında Bizans dönemine ait bin yıllık Hz. İsa resmiyle 28 parça tarihi eser ele geçirildi.

Arkeoloji Müzesi görevlileriyle birlikte gerçekleştirilen operasyonda dükkanın müşteri ve vatandaşa kapalı beşinci ve altıncı katlarında ele geçirilen eserlerin çalıntı olduğunu tespit eden polis, dükkan sahibi iki kişiyi gözaltına aldı.

İhbar geldi 

Beyoğlu Çukurcuma’da bulunan çok katlı bir antika dükkanında tarihi eser kaçakçılığı yapıldığına dair aldığı ihbarla harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele ekipleri, alıcı kılığında girdikleri dükkanda incelemelerde bulundu. Yaptığı keşif ve incelemelerde çok katlı dükkanın beşinci ve altıncı katının müşteriye ve vatandaşa kapalı olduğunu ve içerisinde tarihi eserler depolandığını tespit eden ekipler aldıkları mahkeme kararıyla 11 Ekim Çarşamba günü dükkana operasyon düzenledi. Arkeoloji müzesinde görevli arkeologlarla düzenlenen operasyonda müşteri ve vatandaşa kapalı beşinci ve altıncı katlarda arama yapan ekipler, Bizans dönemine ait çömlek ve paralarla yine Bizans dönemine ait bin yıllık bir Hz. İsa resmi buldu.

2 bin yıllık kılıç

Aramalarda 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen bir kılıç da bulan ekipler, bin yıllık olduğu değerlendirilen Hz.İsa resminin ise bir yapının duvarından söküldüğünü tespit etti. Operasyonda kaçak ve çalıntı olduğu belirlenen 28 parça tarihi eser ele geçiren ekipler, antika dükkânı sahibi ve çalışanı O.G. ile İ.A isimli şahısları gözaltına alırken Müzeler Müdürlüğü’ne teslim edilen eserler üzerindeki incelemenin sürdüğü öğrenildi.

7 yıl sonra yakalandı

Üsküdar’da bulunan Silahtarağa Camii’nden 2010 yılında Allah ve Peygamber yazılı tarihi iki hat levhayı çaldığı tespit edilen Yaşar Çavdar isimli şahıs ise İzmir’de yakalanarak İstanbul’a getirildi. Mahkemeye sevk edilen Çavdar, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 

milliyet

Dikkatinizi Çekebilir...

Hazar Gölü’nde “Batık Şehir”

Elazığ‘ın Sivrice ilçesindeki Hazar Gölü’nde bulunan ve halk arasında “Batık Şehir” adıyla bilinen tarihi yerleşim …

İki Fransız Araştırmacı İle Deneysel Arkeoloji

Fransa Ulusal Araştırma Ajansı (CNRS) Arkeoloji ve Etnoloji Araştırma Merkezi (MAE) Müdürü İsabelle Sidera ile Tarih Öncesi ve Teknoloji Laboratuvarı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super