Anasayfa / Arkeoloji / Afrika / İsrail’de Bulunan Bizans Manastırı

İsrail’de Bulunan Bizans Manastırı

1500 m uzunluğunda bir manastır ve kilisenin, renkli bir mozaik zemin ile tamamlanmış kalıntıları İsrail’de ortaya çıkarıldı.

İsrail Eski Eserler Kurumu (IAA) , Kudüs’ün batısındaki bir şehir olan Beit Shemesh’de inşaat öncesi kurtarma kazıları sırasında Bizans manastırının (kilisenin bulunduğu kompleks) ortaya çıkarıldığını açıkladı .

“Kazı sırasında, büyük işlenmiş taş duvarlarla inşa edilmiş duvar kalıntıları ve haçlar ve mermer pencere perdelerle süslü mermer sütun tabanı da dahil olmak üzere bir dizi mimari öğe bulunduğunu gözler önüne sermiştik” dedi.

Storchan, mermerin yerel bir kaynaktan değil, Türkiye’den sevk edildiğini söyledi. Ekibimiz, kilise odalarından birinde “kuşlar, yapraklar ve narlarla süslenmiş güzel bir mozaik zemin” ortaya koydu. Storchan, yaptığı açıklamada. İlgili bir IAA videosunda Storchan, kilisenin büyük olasılıkla “antik zamanlarda zengin bir servete sahip olduğunu” söyledi.

Kazılar sırasında bulunan eserler arasında, antik kıvırcıklarla renklendirilen takı ve seramik yağ lambalarının bir parçası olabilecek küçük bir bronz haç vardı.

Storchan, kilisenin İslami fetih döneminde yedinci yüzyılda terk edildiğini gösteriyor ancak araştırmacılar hala kilisenin kullanım dışına çıktığını anlamaya çalışıyor.

Judean Shephela ya da Judean eteklerinde bulunan diğer kiliselerle karşılaştırıldığında, Storchan “bu olağanüstü bir koruma görüyor” dedi ve bölgede bulunan en büyüklerden biridir. “Genellikle sadece küçük parçaları buluyoruz ve onu tam olarak ortaya çıkarıyoruz.”

Storchan , Bizans İmparatorluğu’nun dördüncü yüzyılda kurulmasından sonra İsrail’e yayılmış olduğunu ve bu ilk kiliselerin sıklıkla kutsal alanlara, ya da azizlerin ve şehitlerin mezarlarına ait olduğunu söyledi . Kilisenin hemen güneyindeki Ella Vadisi, İncil’e göre David’in Goliath ile savaştığı yerdir.

Storchan videoya “Belki de buranın vadinin olduğu fikri vardı” dedi. “Bütün bunlar spekülasyon ama tamamen mümkündür.”

Livescience

Dikkatinizi Çekebilir...

Urartulardan Günümüze Ulaşan Savatlı Gümüş İşlemeciliği

Urartu medeniyetine kadar uzanan Van’ın geleneksel sanatlarından biri olan savatlı gümüş işlemeciliği,  Van’da günümüzde Erdal …

Beşiktaş’taki Metro Kazılarından 5500 Yıllık 2 Figürin

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ile İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından sürdürülen Tunç Çağı mezar kazılarında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super