Anasayfa / Arkeoloji / Kampüsteki Antik Döneme Ait Tarihi Alan Gün Işığına Çıkarılacak

Kampüsteki Antik Döneme Ait Tarihi Alan Gün Işığına Çıkarılacak

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü’nde antik döneme ait bir tarihi alanın tespit edilmesiyle burada yapılacak arkeolojik kazılar için ilk çalışma Nisan ayında yapılacak. Aigai Antik Kenti’nin Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, antik çağda “Kutsal Alan” olarak kullanılmış olabileceğini düşündükleri alanın yapılacak çalışmaların ardından tarihe ışık tutacağını söyledi. Manisa CBÜ Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü içerisinde antik döneme ait olduğu tespit edilerek, 3 yıl önce 1. derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenen tarihi alanda ilk çalışma Nisan ayında başlayacak. Yaklaşık 3 yıl sürmesi planlanan kazı çalışmaları, Manisa Müzesi Müdürlüğü ile Manisa CBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü işbirliğinde yapılacak.

İLK OLARAK ALANIN MİMARİ ÇİZİMLERİ YAPILACAK 

2 bin 5 yıl öncesine dayanan tarihi bulgulara rastladıklarını alanın antik çağda “Kutsal Alan” olarak kullanılmış olabileceğini düşündükleri belirten Aigai Antik Kenti’nin Kazı Heyeti Başkanı ve Manisa CBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin bu yıl yapılacak çalışmalarının ardından, alanda 2019 yılında arkeolojik kazı çalışmaları yapmayı planladıklarını söyledi. Alanda yürütülecek olan çalışmalarda yer alan öğrencilerin arazi tecrübesi sağlanacağını bildiren Sezgin, şöyle konuştu: “Nisan ayında başlatılması planlanan çalışmalarda öncelikle alanın temizlenmesi ve kültür varlıklarının tespiti gerçekleştirilecektir. Kalıntılar fotoğraflanıp mimari çizimleri yapılarak kayıt altına alınacaktır. Alanda yapılacak çalışmalar tarihe ışık tutacak.”

KAMPÜSTE ARKEOPARK ALANI OLUŞTURMASI HEDEFLENDİ 

Çalışmaların tamamlanmasının ardından kampüs içinde bir arkeopark alanının oluşturulmasını hedeflediklerini kaydeden Sezgin, alan hakkında bilgi vererek, şöyle devam etti: “Arkeolojik alanın en üst noktasında dikdörtgen planlı oldukça büyük bir yapıya ait kalıntılar yer almaktadır. Yapıya ait duvar temelleri yaklaşık 1 m. kalığındadır ve orthostatik olarak örülmüştür. Yüzeyde izleri kısmen görülen yapının doğu-batı doğrultulu olduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu yapının etrafını kuşatan ve tepenin kenarlarını dolaşan duvarların izleri halen seçilebilmektedir. Özellikle doğu ve kuzey bölümleri açıkça görülebilmektedir. Bu görüntüsü itibariyle kutsal bir yapının etrafını çeviren bir temenosyani çevre duvarı izlenimi vermektedir.”

45Haber

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super