Anasayfa / Arkeoloji / Karahüyük’te 3000 Yıllık Urne Mezar Bulundu

Karahüyük’te 3000 Yıllık Urne Mezar Bulundu

Kahramanmaraş’taki Karahüyük’te yapılan kazılarda, günümüzden 3 bin yıl öncesine tarihlenen, ölülerin yakıldıktan sonra küllerinin konulduğu urne (kap) mezar bulundu.

Kahramanmaraş Müze Müdürü Ahmet Denizhanoğulları başkanlığında, ilçeye bağlı Karahüyük Mahallesi’nde, Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Bora Uysal tarafından yürütülen kazılara, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yanı sıra üniversite öğrencileri de katılmakta.

İlk kazıları, 1947’de Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri merhum Prof. Dr. Tahsin Özgüç ve eşi Prof. Dr. Nimet Özgüç tarafından yapılan Karahüyük’te, 68 yıl sonra  Uysal ve ekibi tarafından 2015’te çalışmalara yeniden başlanıldı.

Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışma yaptıkları höyüğün, yerleşim merkezinde bulunduğunu, kazı çalışmalarının daha hızlı yapılabilmesi için kamulaştırılan evlerin, zaman içerisinde yıkılacağını bildirdi.

Alanda 2015’den bu yana yaptıkları çalışmalar sonucu milattan önce 1500’lü yıllara kadar indiklerini belirten Uysal, şöyle devam etti:

“Bu noktaya kadar gelen kültürel evrede, en üstte bir Roma yerleşmesi olduğunu biliyoruz. Ondan sonra Helenistik ve Geç Demir Çağı iskanı var. Sonra da Orta ve Erken Demir çağları geliyor. Demir devirleri bin 200 ile 330 yılları arasında tarihlendirilir. Demir Çağı’nın ardından daha derin tabakalar Hitit İmparatorluk devri, onun da erken ve geç safhalarını saptadık. Bu sene geldiğimiz noktada eski Hitit Devleti’nin var olduğu dönemlere kadar iniyoruz.”

Kremasyon Mezarlık Alanı Anadolu’da İkinci Yer

Uysal, bu sezonki kazı çalışmaları sonucu yaklaşık 3 bin yıllık urne (kap) mezar bulduklarını söyledi.

Demir Çağında yaşayan dönemin insanının ölülerini bulundukları yerde gömmeyi tercih ettiğini dile getiren Uysal, devamında şunları söyledi:

“Cesedin gömülmesi (inhumasyon) değil, cesedin yakılarak (kremasyon) gömülmesi tercih edilmiş. Yanmış insan kemikleriyle külleri de arkeolojide ‘urne’ diye adlandırdığımız çömlekler içerisine konmuş. Bu şekilde de tepeye yerleştirilmiş. Günümüzden 3 bin yıl öncesine tarihlendiriyoruz. Bu tür mezarların Anadolu’da çok daha öncesi var ama Batı Anadolu ve Doğu Anadolu’da, bu bölgelerde o kadar kazılmış değil. Türkiye’de bir tek bildiğimiz yer Geç Hitit kültürüyle alakalı kremasyon mezarlık alanı Gaziantep Karkamış’ta, ikincisi de Suriye’de var. Burası Anadolu’da ikinci, Ön-Asya coğrafyasında da dördüncü yer oluyor.”

Karahüyük’ten Çıkarılan Eserler Elbistan Kent Müzesinde Sergilenecek

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ise Elbistan Karahüyük’teki kazıların, 2014’te jeofizik ve jeoradar ile yapılan tespit çalışmasının ardından başladığını hatırlattı.

Küçükdağlı, Kahramanmaraş Müzesinin başkanlığında ve Bora Uysal’ın bilimsel danışmanlığında yapılan kazılarda her yıl tarihi bir dönemin aşıldığını ifade ederek, 2016’da kamulaştırma çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Kazılar sürerken, kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğuna dikkati çeken Küçükdağlı, restorasyon çalışmaları biten Elbistan Kent Müzesi için eser tespit çalışmalarının da gerçekleştirildiğini bildirdi.

Küçükdağlı, Elbistan ve çevresine ait eserlerin kent müzesinde sergilenmesi için Bakanlık nezdinde çalışmalar yapıldığını belirterek devamında şöyle konuştu:

“Karahüyük’ten çıkarılan eserlerin de Elbistan Kent Müzesinde vatandaşların ziyaretine açılacağını belirtmek istiyorum. Elbistan Kaymakamlığımıza, müze personelimize, Bora Uysal hocama ve ekibine çok teşekkür ediyorum.”

 

22.08.2018 AA

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super