Anasayfa / Arkeoloji / Kocaeli’de 2 bin yıllık Taşköprü Restore Edildi

Kocaeli’de 2 bin yıllık Taşköprü Restore Edildi

Kocaeli haberleri Kocaeli'de 2 bin yıllık Taşköprü restore edildi - 05 Ekim 2017

Körfez Belediyesi tarafından Roma dönemine ait 2 bin yıllık tarihi Taşköprü için başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Taşköprü’de incelemelerde bulunan Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milli Mücadele yıllarında telgrafhane olarak hizmet veren ve daha sonra atıl durumda bırakılan Kuşçalı Telgrafhanesi için de proje çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Taşköprü bölgesinin adını bu köprüden aldığını belirten Baran, bölgenin 2 bin 150 yıllık bir geçmişi bulunduğunu aktardı.

Baran, Taşköprü’nün restorasyonunun tamamlandığını dile getirerek, şunları kaydetti.

“Tarihi bir eserin Kocaeli halkına yeniden kazandırılmasından dolayı son derece mutluyuz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Körfez’in tarihi değerlerini tek tek gün yüzüne çıkararak turizme katkı sağlamayı hedefliyoruz. Hemen 500 metre yanında yer alan Kuşçalı Telgrafhanesi için de çalışmalarımız sürüyor. İhale aşamasına geçildi. Bir de hemen yakında Taşköprü Müzesi projesini hayata geçireceğiz. Bölgedeki tarihi eserleri bu alanda sergileyeceğiz ve turizm açısından da hareketlilik kazanmasını sağlayacağız.”

Tarihi projelerin sadece Taşköprü bölgesiyle sınırlı kalmayacağını vurgulayan Baran, Hereke Kalesi’nde çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini, Abdullaziz’in Av Köşkü için hazırlanan projenin tamamlandığını ifade etti.

Başkan Baran, Körfez’in sadece sanayi, liman ve eğitim kenti değil, aynı zamanda bir tarih kenti olduğunu sözlerine ekledi.

AA

Dikkatinizi Çekebilir...

İznik’te 3 farklı Döneme Ait Üst Üste Yapılmış Yollar Tespit Edildi

İznik’te tarihi surlardan biri olan İstanbul Kapı bölümünde geçen yıl başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları …

Kurul Kalesinde Yeni Eserler Çıkmaya Devam Ediyor

Doğu Karadeniz‘de bulunan ve tarihi 2 bin 300 yıla dayanan Ordu Kurul Kalesi‘nde, 2010’dan bu yana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super