Anasayfa / Arkeoloji / Kocaeli’de Luvi Konferansı

Kocaeli’de Luvi Konferansı

Kocaeli’de Luvi Uygarlığı ve Ege’nin Bronz Çağı Konferansı

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat fakültesi Arkeoloji Bölüm Prehistorya Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şengül Aydıngün tarafından düzenlenen ‘Luvi Uygarlığı ve Ege’nin Bronz Çağı’ adlı konferans gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat fakültesi konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe Jeoarkeolog Dr. Eberhard Zangger konuşmacı olarak katıldı. Programa Fen –Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, İl kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, İl Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, Kocaeli Yüksek Öğrenim derneği üyeleri, Tarih ve Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyeleri ve öğrenciler katıldı.

DSC_0720

 

Açılış konuşmasını yapan Doç.Dr. Şengül Aydıngün, Zangger’i kısaca tanıtarak kürsüye davet etti. Zangger konuya 20 yılı aşkındır bu konu hakkında çalışmalar yaptığını ve bu çalışmalara devem ettiğini söyleyerek başladı. Şematik bir bağlamda Ege Uygarlıklarını tanıtan Zangger zamanla gelişen araştırmalar hakkında bilgiler verdi.

DSC_0057

 

Yaptığı araştırmalar sonucu Ege’de bulunan “Luvi” uygarlığının aslında Hitit ve diğer uygarlıkların altında anılmasının yanlış olduğunu çünkü Luvilerin aslında büyük bir coğrafyaya dil ve kültür olarak yayıldıklarını bunun ile birlikte bilinenden büyük bir uygarlık olmuş olabileceklerini söyledi. Tarihteki arkeolog ve jeologlardan örnekler veren Zangger bulunan yeni uygarlıklar hakkında bilgiler verdi.

DSC_0724

 

Kazıların sırayla Truva, Mikene, Knossos, Hattuşa bölgelerinde gerçekleştiğini söylerken bundan en önemlisinin Knossos’ta olduğunu belirtti. Konuşmasında Luvi’lere yönelik mimari yapısal özellikleri gösteren Zangger bu yapıların korunmasının gerekliliğine değindi.

DSC_0084

 

Luvi’lerin karakteristik ve giyim özelliklerine de değinen Zangger, konuşmasını dinleyicilerin sorularını yanıtlayarak noktaladı.

DSC_0741

 

Konferans sonunda Fakülte Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından Zangger’e Teşekkür Belgesi takdim edildi ve hatıra fotoğrafı çekilerek konferans sonlandırıldı.

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

7 Yorumlar

  1. Dr Şükrü Aslanyurek

    Konuşmanın metnini nasıl edinebilirim?

  2. Luviler daha çok araştırılmalı

  3. İçerik için teşekkür ederiz

  4. Böyle yararlı konferanslar sürekli yapılmalı öğrenciler bilgilendirilmeli. Şengül hoca ön ayak olmuştu. Kendisini tebrik ediyorum.

  5. Ayrıca Kocaeli Üniversitesini bu ve bunun gibi konferanslara açık olması nedeni ile kutluyorum. Çoğu okul… neyse

  6. ŞENGÜL HOCA ÇOK MÜKEMMEL BİR HOCADİR ÇOK SANSLİYIZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super