Anasayfa / Arkeoloji / Kurul Kalesinde Yeni Eserler Çıkmaya Devam Ediyor

Kurul Kalesinde Yeni Eserler Çıkmaya Devam Ediyor

Doğu Karadeniz‘de bulunan ve tarihi 2 bin 300 yıla dayanan Ordu Kurul Kalesi‘nde, 2010’dan bu yana yapılan kazılarda yeni eserler bulunurken, bunlar ileride kurulacak arkeoloji müzesinde sergilenmek üzere de restore ediliyor.

Antik yerleşim yeri ve birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan Kurul Kalesi,  Bayadı Mahallesi’nde Ordu kent merkezine 13 kilometre mesafede yer alıyor.

Sivri bir kaya üzerine kurulu kalede, Ordu Müzesi Müdürlüğü başkanlığında 2010 yılında Prof. Dr. Yücel Şenyurt’un katılımıyla başlatılan kurtarma kazısı, 2010 yılından itibaren her yıl belirli aralıklarla devam ediyor.

Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel  arkeolojik kazı alanı olan Ordu Kurul Kalesi’nde bu yılki çalışmalar tamamlandı.

“Tahtında oturan ana tanrıça Kybele” en önemli eser

İki yıl önceki çalışmalarda bulunan yaklaşık 200 kilogram ağırlığında, 110 santimetre boyunda, 2 bin 100 yıllık “tahtında oturan ana tanrıça Kybele”, bugüne kadar çıkartılan en önemli eser olurken, bu sene çıkarılan ve 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen üç farklı figürden oluşan heykeller de dikkat çekiyor.

“Kurul Kalesi tarihe ışık tutmaya devam edecek”

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Şenyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 15’i arkeolog, 30 kişiyle yürüttükleri kazı çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Şenyurt, Kurul Kalesi’nde bu yıl yaklaşık iki ay çalıştıklarını belirterek, bu sene de önemli eserleri gün yüzüne çıkarmayı başardıklarına söyledi.

Özellikle 2016 yılında “tahtında oturan ana tanrıça Kybele” heykelinin bulunmasından sonra kaleye olan ilginin sürekli arttığını söyleyen Şenyurt, çıkarılan eser sayısının da her sezon arttığını vurguladı.

Şenyurt, kalede çok  güzel eserlerle karşılaştıklarını ifade ederek, “Ordu Kurul Kalesi’ndeki yaşamı, hem dinsel hem de askeri anlamda yerleşimin tüm özelliklerini yansıtan önemli eserler bulduk. Bulduğumuz bu eserlerle Karadeniz, Anadolu ve Türk arkeolojisine ve kültürel mirasına önemli katkılarda bulunduğumuzu düşünüyoruz.” dedi.

Çıkarılan tarihi eserlerin önemli olduğunu ifade eden Şenyurt, “Karadeniz’in yeşil örtüsünün altında bundan sonra da çok sayıda eserin gün yüzüne çıkarılacağını tahmin ediyoruz. Bundan sonra devam edecek çalışmalarla Kurul Kalesi tarihe ışık tutmaya devam edecektir.” diye konuştu.

Restorasyonu tamamlanan eserlerin ileriki süreçte kurulacak arkeoloji müzesinde sergilenmek üzere yetkililere teslim edileceği ifade eden Şenyurt son olarak, kazı çalışmalarının en az 20 yıl daha devam etmesinin öngörüldüğünü söyledi.

17.09.2018 AA

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super