Anasayfa / Arkeoloji / Maçka’nın 5 Manastırı’ndan Biri: Kuştul

Maçka’nın 5 Manastırı’ndan Biri: Kuştul

Trabzon’un Maçka ilçesinde 8. yüzyılın ortalarında inşa edildiği tahmin edilen, vadiye hakim dik kayalıklar üzerinde bulunan Kuştul Manastırı, görenlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Maçka’ya yaklaşık 32 kilometre mesafedeki Şimşirli Mahallesi sınırları içinde yer alan Kuştul Manastırı; Maçka Belediye Başkanlığının, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne müracaatı ile anıt eser olarak tescillendi.

Bulunduğu Kuştul mevkisi ile aynı adı taşıyan manastır, ulaşılması güç kaya bloğunun üzerinde vadinin tamamına hakim bir bölgede yer almakta. Vadiden yüzlerce metre yüksekte inşa edildikten sonra eklenti ve restorasyonlarla yenilendiği bilinen manastırdan günümüze ana gövde ve yıkılmış yapı duvarları ulaşabilmiştir.

Manastır nüfus mübadelesinin yaşandığı 1923 yılında boşaltılmıştır. Tek giriş kapısı bulunan 72 odalı manastırdan vadiye birçok dehliz uzanmaktadır. Bölge halkı tarafından kullanılan üç patika yoldan manastıra ulaşım sağlanabilmektedir.  En sık kullanılan yol ise diğer yollardan daha kısa olan 1,5 kilometrelik patika yoldur. Dağın yamacında bulunan patika yolun ormanlık alandan geçmesi ziyaretçilere zor anlar yaşatsa da, ziyaretçiler beş kattan oluşan manastıra yakın bölgede kaya mezarları ve kilise kalıntıları ile çeşmeyi de görebilmektedirler.

Sahile uzak mesafede olmasına rağmen en üst kısmından denizin görülebildiği manastıra, bir bölümünde çökme yaşanan 72 basamaklı merdiven çıkılarak ulaşılabilmektedir.

Üç Farklı Vadideki Manastırlar Patika Yollar ile Birbirlerine Bağlanıyor

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Maçka’nın geçmişte farklı inançların bir arada kardeşçe yaşadığı yerleşim yeri olduğunu ifade etti.

Tarihi kayıtlar ve haritaların, Maçka’da 3’ü büyük olmak üzere 5 manastırın varlığını gösterdiğini bildiren Koçhan, Sümela, Vazelon ve Kuştul manastırlarının bilinenler olduğunu, yerleri kısmen tespit edilen iki manastıra ilişkin ise çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Koçhan, ilçeyi üç vadi olarak değerlendirdiklerinde Sümela, Vazelon ve Kuştul manastırlarının her birinin farklı vadide olduğunu söyleyerek, birbirlerine uzak gibi görünseler de patika yollarla bağlantıları bulunduğunu ifade etti.

Manastır Bölgesinde Çok Sayıda Kutsal Olduğuna İnanılan Mağaralar Var.

Koçhan, Kaynaklarda Kuştul Manastırı’nın 773 yılında faaliyete geçtiği bilgisinin bulunduğunu söyledi. Koçhan; 400 yılı aşkın süre hizmet veren manastırın 1204 yılında Hristiyanlıktaki mezhep çatışmasından dolayı yağmalandığı ve yakıldığı, 1393 yılına kadar yaklaşık 200 yıl kapalı olan manastırın restore edilerek yeniden faaliyete geçtiği ve 15. Yüzyılın başında eski ihtişamına kavuştuğu bilgilerini de aktardı.

Çevresinde çok sayıda kilise bulunan Kuştul Manastırı’nda 1904 yılında çıkan yangında büyük hasar oluştuğunu belirten Koçhan, bu olayın ardından manastır olmasından vazgeçilerek bölgenin terk edildiğini söyledi.

Koçhan, 72 büyük odası ile şapellerin bulunduğu manastır bölgesindeki dağda, içinden ayazma diye adlandırılan suyun aktığı çok sayıda kutsal olduğuna inanılan mağaranın da yer aldığını ifade etti.

Orijinal Hiçbir Taşına Dokunulmayacak

Koçhan, manastırın içi ve çevresini temizleyeceklerini, korkuluk yapacakları patika yolları daha kolay ulaşılabilir hale getireceklerini söyleyerek, devamında şöyle konuştu:

“Orijinal hiçbir taşına dokunmadan manastırda ziyaretçilerin güvenliği için gerekli yerlere korkuluk yapacağız. En altta ceviz ağaçlarının bulunduğu güzel bir bahçesi var. Oranın da etrafına korkuluk yapacağız ve buradan 5 katlı merdivenle o bahçeye inilebilecek. Tahminimize göre, yaklaşık 500 bin ile 1 milyon lira arasında maliyetle burayı hem koruyup kollayacağız hem de turistlerin ziyaretine açacağız. Çalışmayı önümüzdeki haziran, temmuza kadar gerçekleştireceğiz.”

04.11.2018 AA

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super