Anasayfa / Arkeoloji / Mağara Duvarında İnsana Ait Olmayan El İzi Bulundu

Notice: Trying to get property of non-object in /home/u7444906/public_html/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Mağara Duvarında İnsana Ait Olmayan El İzi Bulundu

Uzmanların düşüncelerine göre kesinlikle insana ait olmayan bu izler, yeni bir araştırmanın ortaya çıkardığı Çöl Gözcü Kertenkelesi’nin şablon ile yapılmış el veya ön ayak izleri olduğu düşünülüyor. Bu minik kertenkele ellerinin, antik çağ sanatçılarının kırmızı, sarı, portakal ve kahverengi pigmentler kullanarak etrafını şablon yaptıkları yetişkin insan elleri resimleri ile kaynaşmış durumda olduğuna işaret ediliyor.

Antikçağ insanlarının neden hem insanların hem de bu kertenkelelerin ellerini şablon olarak kullandıkları konusu henüz belirsiz olsa da; bulguların 8000 yıl önce Sahara’da yaşamış gizemli insanlar hakkında ipuçları sağlayabileceğine dikkat çekiliyor.

mağara2

 

İngiltere, Cambridge üniversitesindeki McDonald Arkeolojik Araştırma Enstitüsü’nde Bilimsel Araştırma Kurumu Asistanı ve bu çalışmanın da rehber araştırmacısı olan Emmanuelle Honoré:“Bu, tarih öncesi insanlara ilişkin düşünme şeklimizi tamamen değiştiriyor. O dönemde ve bu bölgede, bu kadar girift uygulamaları olduğunu hiç hayal etmemiştik” diyor.Araştırmalar ilk başladığında, bu büyük ve küçük el izlerinin, yetişkin insan ve bebek elleri olduğu varsayılmış. 13 bebek elini inceledikten sonra ise Honoré, bu ellerin bebeklere ait olmadığına karar vermiş.Mısır’daki, Sahara çölünün Libya tarafına yakın bölümündeki Wadi Sura denilen sığınak mağarayı, 2006’da ilk ziyaret ettiğinde, gözüne çarpan çok sayıda küçük el izlerinin kendisini şok ettiğini söyleyen Honoré ekliyor:“İnsan bebeğinin elleri olmak için fazla küçük, uzun ve inceydi. İnsanların parmakları ise hemen hemen avuçları ile aynı uzunlukta olur. Bu nedenle, birkaç yıl sonra bu düşünce takıntı haline geldi ve her gün düşünmeye başlayınca, test yapmaya karar verdim. Önce yeni doğmuş yeğen ve kuzenlerimin elleri ile kıyasladım. Bir kez daha bebek eli olmak için çok küçük olduklarını gördüm ve emin olmak için daha fazla sayıda örnek gerektiğine kanaat getirdim”.

mağara3

 

Kuzey Fransa’daki Lille Üniversitesi Hastanesi ile çalışan Honoré, mağaradaki minik el izlerini, 25 prematüre ve 36 da normal doğup yaşamaya devam etmiş bebeğin el ölçüleri ile karşılaştırdı. Çok sayıda parametre, bu minik ellerin, insana ait olmadığını gösterince; ekip kendi araştırması yüzünden hayrete düştü çünkü akıllarına gelen soru “Eğer bebeklere ait değillerse, neye aitler?” olmuştu.

Minik eller ve parmakların pozisyonu, izden ize farklılık gösteriyordu. Bu da ekibe bunların esnek ve eklemli eller olduğunu düşündürdü, Kil ya da tahta gibi sabit maddelerden yapılan kalıplar olma olasılığı da ortadan kalkmıştı.Honoré ilk olarak bunların maymun ya da primatlara ait olabileceğinden şüphelendi. Fakat baktığı binlerce maymun elinden hiçbiri Wadi Sura’daki izlere benzemiyordu. Zambia’daki bir timsah çiftliğinde araştırma yaparken, Sura’daki izlerin bir sürüngene ait olduğunu anladı.Çöl Gözcü Kertenkelesi’nin (Varanus) ön ayakları ise duvardaki el izlerine en yakın olanıydı. Bebek timsah da olabilirdi ama o çağlarda, çölde timsahlar yaşamıyordu yani bir insanın onu Nil’den veya başka bir sulak bölgeden oraya taşımış olması gerekiyordu.Tarih öncesi başka kültürlerde de insanlar hayvanları kaya sanatı için şablon gibi kullanmıştı. Örneğin Aborjinler, Avustralya’daki Carnarvon Gorge ve Tent Shelter’da emu ayaklarını, Arjantin’deki Las Manos Mağarası’nda da bazı kuşları şablon gibi kullanmışlardı.

mağara

 

Antik çağdaki insanların neden sürüngen ellerini kullandıklarının cevabının henüz netleşmediğini dile getiren Honoré; olası nedenleri çözümlemek için yeni bir araştırma üzerinde çalışmaya başladığını ifade ediyor.

Honoré; “Sanırım biraz ihtiyatlı olmalı ve birini doğru kabul etmeden önce tüm hipotezleri keşfetmeliyiz”diyerek sözlerini noktalıyor.

-Wadi Sura II, Libya Çölü’nün Mısır tarafında yer alıyor ve 2002 yılında araştırmacılarca keşfedilen bu ilginç mağara; 1992’de çıkarılan ‘İngiliz Hasta’ romanı ile popüler olmuş. 1993’te keşfedilen Wadi Sura I alanına da 10 km. mesafede yer alıyor.

mistikalem.com

Dikkatinizi Çekebilir...

Son 10 Yılın Ziyaretçi Rekoru: Troya Antik Kenti

UNESCO’nun 1998 yılında “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne aldığı  Tevfikiye köyünde bulunan 5 bin yıllık medeniyete ev sahipliği yapan Troya …

Bayburt Kalesi’nde Gün Yüzüne Çıkarılan Tarih

Tarihi İpek Yolu güzergahında stratejik bir noktada olduğu için yüzyıllarca güvenilir üs olarak tercih edilen Bayburt Kalesi’nde yürütülen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super