Anasayfa / Arkeoloji / Amerika / Meksika da Maya Kralı Pakal’a Ait Olduğu Düşünülen Maske Bulundu

Meksika da Maya Kralı Pakal’a Ait Olduğu Düşünülen Maske Bulundu

Meksika’nın güneydoğusunda, Guatemala sınırında  Chiapas eyaletinde yer alan Maya şehri Palenque’deki arkeolojik çalışmalarda, 7. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen bir kral maskesi bulundu.

Arkeologlar,  alçı maskenin alt dudağının kıvrımları dahil, yüzündeki kırışıklıkları da göz önünde bulundurduklarında, Maya kralının yaşlılık yıllarını tasvir ettiğini tahmin ediyorlar. Eğer tahminler doğru ise Maya Kralı Pakal’ın ilk yüz tasviri keşfedilmiş olacak. 603 yılında doğan Pakal, henüz 12 yaşındayken kral olmuştu ve öldüğü 683 tarihine kadar hüküm sürmüştü.

Arnoldo González Cruz önderliğindeki araştırmalarda Maya Kralına ait olan maskeyle birlikte seramik figürinler, saksılar, oyulmuş kemik parçaları, yeşimtaşı, çakmaktaşı, sedef ve obsidyen parçaları ile hayvan kemikleri keşfettiler.

Keşfedilen arkeolojik bulgular arasında bir de burun takısı, var. Arkeologların ifadesine göre bu tarz bir takıya Maya arkeolojik alanında ilk kez rastlanıyor. Mexico New Daily’nin haberine göre burun takısı, Geç Maya Klasik dönemine tarihleniyor.

28.08.2018 www.arkeolojikhaber.com

 

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super