Anasayfa / Arkeoloji / Meşeiçi Dağı Eteğindeki Antik Kent Turizme Kazandırılacak

Meşeiçi Dağı Eteğindeki Antik Kent Turizme Kazandırılacak

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesindeki dağın eteğine Doğu Roma İmparatorluğu döneminde sınırı muhafaza etmek amacıyla kurulduğu tahmin edilmekte olan Satala kentinin turizme kazandırılması amacı ile “Antik Satala Kentinin Turizme Kazandırılması Projesi” hazırlandı.

Kelkit’in yaklaşık 26 km güneydoğusunda bulunan Sadak köyündeki Meşeiçi Dağı’nın eteğinde konumlanan, geçmiş yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından üçüncü derecede sit alanı ilan edilen antik kentin turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Kelkit İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliğince bu amaç doğrultusunda hazırlanan 437 bin lira maliyetli Satala Antik Kentinin Turizme Kazandırılması Projesi, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansına (DOKA) sunuldu ve bunun üzerine DOKA, yaklaşık 2 yıl sürmesi planlanan projeye 327 bin 750 lira destekte bulundu.

Proje ile antik kentteki doğal, tarihi ve kültürel değerlere sahip meydan, sokak ve mahalle gibi alanların turizme kazandırılması, korunması ve iyileştirilmesi hedeflenmekte.

Turizme Kazandırma Projesi Kapsamında Yapılacaklar

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik Satala kentinde tarihi su kemerleri, hamam ve 15. lejyona ait kale kalıntıları bulunduğunu bildirdi.

Doğu Roma İmparatorluğu’nun son askeri karargahı niteliğindeki alanın turizme kazandırılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca verilen izin doğrultusunda geçen yıl kazı başlatıldığını hatırlatan Taşbilek, Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şahin Yıldırım başkanlığındaki ekibin çalışmalara devam ettiğini belirtti.

Taşbilek, tarihi kent alanları ve yapıların, kentlerin kimliğinin oluşturmaları açısından önem taşıdığına dikkat çekerek, “Bu nedenle tarihi alanlar ile yapılarının korunması ve sürdürülebilirliği, kentin kimliğinin korunmasına ve gelişmesine katkı sağlamaktadır.” Diye konuştu.

Doğal ve kültürel mirasın korunmasına yönelik faaliyetlerin destekleneceğini belirten Taşbilek, bu mirasın değerlendirilmesini sağlayacak şekilde altyapının da geliştirileceğini söyledi.

Antik kentin girişine kafile karşılama alanı, su kemerlerinin bulunduğu kısma da karşılama birimi kurulacağını ifade eden Taşbilek, su kemerlerinin rölöve ve restorasyonlarının yapılacağını bildirdi.

Taşbilek, turistlerin karşılanacağı birinci durak noktasından kent içi, kazı alanı, gölbaşı, sur dibi ve su kemerlerinin bulunduğu mevkilerin gezilebilmesine imkan verecek yürüyüş yolları yapılacağını da belirtti.

Var Olan Tarihi Mirasa Sahip Çıkılacak

Satala Antik Kentinin Turizme Kazandırılması Projesinin hayata geçirilmesi ile bölgenin yeni bir tarihi inovasyon ve turizm merkezi olmasına katkı sağlanacağını vurgulayan Taşbilek, şu ifadelerde bulundu:

“Projenin uygulanması ile var olan tarihi mirasa sahip çıkılacak. İstihdamın artmasına, göçün azalmasına, sosyo-ekonomik kalkınmaya, tarihi ve doğal kaynakların korunmasına, ilçemizde marka değeri taşıyan Kelkit zilli kilimlerin yerli ve yabancı turistlere arzına ve yeni pazar olanaklarına kavuşmasına imkan doğacak. Geçmişten günümüze bölge tarihinin aydınlatılmasına önemli katkı sağlanacak. Sürdürülebilir turizm altyapısı da ortaya çıkartılarak ilimizin turizm potansiyeli harekete geçirilecektir.”

Taşbilek, böylece Karadeniz Bölgesi’ndeki turizm hedeflerine yeni bir halka daha ekleneceğini vurgulayarak sözlerine şu şekilde devam etti:

“Restorasyon işlemleri tamamlanarak antik Satala kenti yeniden imar edildiğinde tarihi ve kültürel birikimimizi sağlıklı şekilde gelecek kuşaklara aktarabileceğiz. Bölgede yer alan tarihi konutlar da restore edilerek turizme kazandırılacak. Zaten yöre halkı da mevcut olan su kemeri, hamam ve kale içinin restore edilerek bir an evvel turizme kazandırılmasını bekliyor.”

Vali Taşbilek, kentin tarihine ilişkin bilgilerin yer alacağı tabelalar ve yön levhaları hazırlanacağını, ayrıca afiş ve broşür basılarak tanıtım için dağıtılacağını da belirtti.

23.01.2019 SonDakika.com

Dikkatinizi Çekebilir...

Höyüğün Tepesinde Bulunan İnsan Yapımı Tünel Gizemini Koruyor

Sivas’ın Hafik ilçesinde bulunan Delik Tepe Höyüğünün tepesinde yer alan insan yapımı tünel gizemini korumaya devam ediyor. Durulmuş köyü …

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super