Anasayfa / Arkeoloji / Mimar Sinan Genim Fotoğraf Arşivini İBB Atatürk Kitaplığı’na Bağışladı

Mimar Sinan Genim Fotoğraf Arşivini İBB Atatürk Kitaplığı’na Bağışladı

Mimar Sinan Genim’in, 1965 yılından itibaren İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli bölgeleriyle farklı ülkelerde çektiği arkeolojik alan, müze, anıtsal yapı ve sivil mimarlık örneklerine ait negatif ve diapozitifleri içeren fotoğraflardan oluşan arşivini, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Atatürk Kitaplığı’na bağışlaması dolayısıyla İBB Atatürk Kitaplığı’nın konferans salonunda basın toplantısı düzenlendi.

İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, toplantıda yaptığı konuşmada, bilginin paylaşıldıkça arttığını, arşivler için de aynı durumun geçerli olduğunu belirtti.

İnsanlara yaşarken de sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Baraçlı devamında şöyle konuştu:

“Fotoğraf arşivi kendisi için çok değerli ama değerli bir şeyi verebilmek de çok önemli. Verdiğinizde bereketi de artıyor. Allah bereketini arttırsın.”

İBB’nin ilme saygı çerçevesinde kütüphaneleri zenginleştirmek için çeşitli arşivleri satın almaya devam ettiğini hatırlatan Baraçlı, geçmişteki bilgi birikimlerinin geleceğe taşınması amacıyla büyük projelere imza attıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Millet Kıraathanesi” projesinin önemine dikkati çeken Baraçlı, “Şehir içerisinde bunlardan çok daha fazla yapmamız gerekiyor. Öğrencilerin 24 saat gelip çalıştığı, güven içerisinde araştırmasını yapabildiği, okuyabildiği böyle yerlere ihtiyacımız var. İnşallah önümüzdeki süreçte 31 Mart’tan sonra da bu tarz çalışmalarımıza arttırarak devam edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Kütüphanelerin 24 saat açık kalmasına yönelik çalışmaların önemli olduğunu vurgulayan Baraçlı, “Yeni bir genelge geldi. Artık belediyeler de 24 saat çalışacak. Bununla ilgili de hazırlık yapıyoruz. 24 saat aktif hizmet verebilecek bir yapı içerisinde olacağız.” diye konuştu.

“Elimizdeki Her Türlü Bilgi Ve Düşünceyi Gelecek Nesillere Aktarmanın, Her Zaman Bu Ülkeye Karşı En Büyük Borcum Olduğunu Düşünürdüm.”

Arşivini bağışlayan Sinan Genim, satın alınarak hizmete açılan Yüksek Mimar Hüsrev Tayla Arşivi’nin tasnif çalışmaları ve sayısallaştırılmasının tamamlanması dolayısıyla 14 Mart’ta düzenlenen programda bir konuşma yaptığını hatırlatarak, bu programın ardından kendisi için çok değerli olan arşivini bağışlamaya karar verdiğini anlattı ve devamında:

“Ben yaşarken hiç olmazsa fotoğrafların nerelere ait olduğunu tarif edeyim diye o gün aklıma geldi. Elim ayağım tutarken yazılı olmayanları açıklayayım istedim.” İfadelerinde bulundu.

Genim, arşivinde yer alan fotoğrafların yüzde 95’ini kendisinin çektiğini ve bazılarını üniversitelerde verdiği sanat tarihi ve mimarlık tarihi gibi dersleri anlatırken kullandığını belirterek şöyle konuştu:

“Benim fotoğraf koleksiyonum gayet tasnifli. Neyin ne olduğu ebatlarıyla arşivimde var. Haritaların da hepsi taranmış ve arşivimde var. Yaklaşık 2002’den sonra çektiklerimin hepsi dijital albümler. Onları çok kolay tasnifledim. Diaların bazılarının üzerinde de tarihler var.”

Arşivinden seçtiği fotoğraflardan oluşan sunum eşliğinde, fotoğraflarına ilişkin bilgi veren Genim, şunları ifade etti:

“Bu ülke beni ilkokulda, ortaokulda ve üniversitede herhangi bir ücret almaksızın bedava okuttu. Geriye dönük ben bir tek askerlik görevimi yaptım. Ondan sonra da vergimi ödüyorum. Bu bir ülkeye karşı, o ülkenin bana verdiklerine karşı yetersiz bir geri dönüştür. Elimizdeki her türlü bilgi ve düşünceyi gelecek nesillere aktarmanın, her zaman bu ülkeye karşı en büyük borcum olduğunu düşünürdüm. Bu da bunun çok ufak bir parçası. Bunun neticesi, dijital arşivimin ve elimdeki harita gibi diğer belgelerin de kamuya intikalini sağlamak olacaktır.”

Konuşmaların ardından Sinan Genim’e teşekkür belgesi, hediye kitap ve çiçek takdim edildi.

Toplantıya İBB Genel Sekreter Yardımcısı Çağatay Kalkancı, Genel Sekreter Yardımcısı Eyüp Karahan, Kültür Varlıkları Daire Başkanı Hüseyin Tok, Kütüphaneler ve Müzeler Müdürü Ramazan Minder, Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner, fotoğraf tarihçisi Engin Özendes, kütüphane görevlileri ve kitapseverler katılım gösterdi.

Sinan Genim kimdir?

Akademik çalışmalarının yanı sıra mimari projeleriyle de tanınan 1945 doğumlu Sinan Genim, 1988-1992 yılları arasında İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeliği yapmıştır.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği kurucuları arasında yer alan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliği ve Beşiktaş Belediyesi meclis başkanlığı görevinde bulunan Genim, düzenlediği on iki sergi ve yer aldığı restorasyon projelerinin yanı sıra çeşitli ödüllere de layık görülmüştür.

Kitap, dergi ve gazetelerde makaleleri yayımlanan Genim’in “Boğaziçi’nin Rumeli Yakası Fotoğrafları”, “Karsan Otomotiv Fabrikası”, “Pera Müzesi”, “Mimarlık Atölyesi” ve “Panorama İstanbul” gibi çalışmaları bulunmaktadır.

02.04.2019 AA

 

Dikkatinizi Çekebilir...

Antik Uygarlıkların Ömürleri

Cambridge Üniversitesi’nden Luke Kemp’in hazırladığı, uygarlıkların ne kadar süre varlıklarını devam ettirdiklerinin karşılaştırmasını içeren grafik yer …

Adıyaman Müzesinde Ziyaretçilerin İlgisi Büyük: Dev Salyangoz Fosili

Adıyaman da 2008 yılında Haydarlı bölgesinde bulunan, 44 santim boyutunda, 85 santim uzunluğunda ve 38 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super