Anasayfa / Arkeoloji / Mısır’da I. Nektanebo’ya Ait Tapınak İzleri Bulundu

Mısır’da I. Nektanebo’ya Ait Tapınak İzleri Bulundu

Heliopolis’teki tapınak bölgesinde, Firavun I. Nektanebo için yapılmış olduğu düşünülen bir tapınağa ait yeni bulgular keşfedildi.

Mısırlı ve Alman araştırmacılardan oluşan kazı ekibinin, Mısır’ın başkenti Kahire’nin Al-Matariyyah bölgesinde yürüttükleri çalışmalar sırasında, MÖ 4. yüzyılda yaşamış Firavun I. Nektanebo’ya ait olduğu düşünülen bazı kanıtlara ulaştığı açıklandı.

nektanebo1

Kazı Başkanı Aiman Ashmawy, kireçtaşı rölyefler ve sütunların kullanıldığı yapıda duvarların alt kısımlarının siyah bazalt taşından olduğunu söyledi. Ayrıca, silisleşmiş kahverengi kumtaşından yapılmış bir doğu kapısının olduğu ve kapının tören sahneleri ve yazıtlarla süslenmiş olduğu belirtildi.

nektanebo2

Alanda bir heykeltıraşın üzerinde pratik yaptığı bazı objeler ve Tanrıça Bast’ın bronz bir figürini de bulundu. Ayrıca, tapınağın güneydoğusunda MÖ 4. yüzyıla tarihlenen bir işlik bulundu.

Bununla birlikte, Suq el-Khamis’teki II. Ramses Tapınağı ile Nektabeno’nun tapınağı arasındaki yerde II. Ramses’e ait yeni bir tapınak alanı bulundu. Duvar kabartmalı büyük bloklarla birlikte devasa heykel parçaları da ortaya çıkarılan buluntular arasında yer alıyor.

 

Aktüelarkeoloji

Dikkatinizi Çekebilir...

Arkeologlar Mısır’da Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un Büstünü Buldu

Yapılan açıklamalara göre, Mısır’da antik bir bölgenin kazısı sırasında neredeyse 1900 sene önce yaşamış bir …

Röportaj – Patara’da Tarih Yeniden Yazılıyor

‘Patara Kazıları’nın bu yıl 30’uncu yıl dönümü. Kazı Başkanı Prof. Havva Işık, bölgedeki çalışmaların tüm …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super