Anasayfa / Arkeoloji / Mitolojide Örnek Bir Kahramanlık Simgesi ‘Perseus’

Mitolojide Örnek Bir Kahramanlık Simgesi ‘Perseus’

Ozan Homer, Perseus için “tüm erkeklerin en ünlüsü” diyor; bunda haklı da. Perseus iyi kalpli,eşine sadık,annesine ve ailesine bağlıydı. Aynı zamanda canavarları öldüren, dehşet saçan bir kişiydi. Perseus örnek bir erkek bir kahramanlık simgesiydi.

andromeda and perseus ile ilgili görsel sonucu

Perseus Danae ile Zeus’un oğluydu. Perseus evleneceği kızla gerçek bir kahramana uygun bir biçimde tanıştı; onun kurtarıcısı oldu. Andromeda çok güzel bir genç kadın ve İoppa kralının kızıydı. Annesi Cassiopeia kızının güzelliğinden gurur duyuyordu ama fazla ileri giderek kızının Nereidlerden de güzel olduğunu ileri sürdü.(Denizci Nereus ve Dorisin 50 kızına verilen isimdir. Su altı perileri olarak da isimlendirilirler.) Alınan deniz perileri onu Poseidon’a şikayet ettiler, o da bir deniz canavarı olan Cetus’a sahile saldırmasını emretti. Kral çaresizlik içinde bir kahine danıştı ve Cetus’u durdurmanın tek yolunun kızını canavara kurban etmek olduğunu öğrendi. Kral hiç istemediği halde Andromeda’nın sahil boyundaki bir uçurumun dibinde zincire vurulmasını emretti. Cetus Andromeda’yı yemek için ona yaklaşırken Perseus Andromeda’yı zincirlere vurulmuş bir şekilde ölümünü beklerken buldu, hikayeyi öğrendi ve Perseus kanatlı sandaletlerini giyip oraya uçtu ve Hermes’in kılıcıyla canavarı öldürdü.

Andromeda ile Perseus evlendiler ve mutlu bir yaşam sürdüler. Mitolojideki çoğu erkeğin aksine Perseus hayatı boyunca karısına sadık kaldı. Perses adında bir oğul sahibi oldular.

Ölümsüz Aşk

Andromeda ve Perseus öldükten sonra bile birbirlerinden ayrılmadılar . Athena Andromeda’yı anne babası, Perseus ve Cetus’la birlikte gökyüzünde bir takımyıldızına dönüştürdü.

andromeda and perseus stars ile ilgili görsel sonucu

 

 

Mitoloji101

Dikkatinizi Çekebilir...

İznik’te 3 farklı Döneme Ait Üst Üste Yapılmış Yollar Tespit Edildi

İznik’te tarihi surlardan biri olan İstanbul Kapı bölümünde geçen yıl başlatılan kazı ve restorasyon çalışmaları …

Kurul Kalesinde Yeni Eserler Çıkmaya Devam Ediyor

Doğu Karadeniz‘de bulunan ve tarihi 2 bin 300 yıla dayanan Ordu Kurul Kalesi‘nde, 2010’dan bu yana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super