Anasayfa / Arkeoloji / Modern Sanat Müzesi Açıldı

Modern Sanat Müzesi Açıldı

Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsü Müzeler Bölgesi, Kıbrıs Araba Müzesi’nin karşısında kurulan ve 14 Türk Devleti’ne mensup ressamların önemli eserlerinin sergilendiği Kıbrıs Modern Sanat Müzesi düzenlenen törenle açıldı.

Yoğun katılımın olduğu açılışa Başbakan Tufan Erhürman başta olmak üzere, Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Zorlu Töre, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Atağolu, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, TÜRKSOY yetkilileri, milletvekilleri, rektörler ve rektör yardımcıları, dekanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk Cumhuriyetlerinden gelen sanatçılar ve davetli misafirler katıldı.

“KIBRIS TÜRK HALKININ VAROLUŞUNUN SONSUZA KADAR DEVAM EDECEĞİNİN SİMGESİ”

Tufan Erhüman, Kıbrıslı Türk sanatçıların ürettiği eserlerin Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde yer alırken bunların yanı sıra uluslararası alana da  açılacağını söyledi. Erhürman,“Dünya bir bütündür oradan buraya, buradan da oraya bir şeyleri taşımamız gerekmektedir. Kıbrıs Türk halkı bir de dünyada varlığını ispat etme mecburiyeti ile karşı karşıyadır. Varlığımızı ispat etmenin en önemli yollarından biri de kültürdür sanattır ve bunun paylaşılmasıdır” dedi.  Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin turistlerin ilgisini çekeceğini ve yüksek öğrenim için gelen öğrencilerin gelişmesini sağlayarak, ruhsal ve kültürel zenginliğin gelişmesi amacını taşıdığını ifade eden Tufan Erhürman, “Kıbrıs Türk insanın adada ve ada dışında göğsümüzü kabartacak başarıları var. Ancak Yakın Doğu Üniversitesi’nde, Dünya Şampiyonu olan bir Robot takımı var,  ülkemizde otomobil üretileceğinin tescili ile müzeler bölgesi oluşturmaya yetecek vizyon var olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

“SANAT ESERLERİNİN ORTADOĞU VE DÜNYA’YA TANITILACAĞI BİR KAPI”

Törende konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Sanat müzesinin Ortadoğu ve dünyaya tanıtılacak önemli bir kapı olduğunu söyledi. Bakan Özyiğit, “Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak bu tür anlamlı etkinlikleri sanat ve sanatseverlerle birlikte desteklemeye devam edeceğiz. Sanatın evrensel değerlerini tüm dünya insanları tarafından benimsenmesi barış, güzellik, dostluk ve kardeşliği getirecektir. Bu güzellikler için Yakın Doğu Ailesini kutluyorum” dedi.

“KÜLTÜRÜMÜZE VE SANATIMIZA SAHİP ÇIKMA MİSOYONUNU TAŞIYORUZ”

Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin Yakın Doğu Ailesinin geleceği inşa edip ona yön verirken tarihine, eğitimine, ekonomisine, sağlığına olduğu kadar kültürüne ve sanatına da sahip çıkma misyonunun en önemli amaçlarından biri olacağını söyledi. Yaptığı konuşmada Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözünü örnek gösteren Doç. Dr. Günsel, “Milletimizin hayat damalarından biri olan sanatın gelişimine öncülük ederken ülkemizin diğer hayat damarları olan eğitim, sağlık, ekonomi, kültür, teknoloji, endüstri, tarım ve spor alanında ülkemize yapmış olduğumuz öncülüğün heyecanını yaşıyoruz” dedi.

“MÜZE, ÖZVARLIĞIMIZIN GELİŞİMİNİN SENTEZİ OLACAK”

Müzenin, Kıbrıs’ın kültürel varlığının geçmişinin yansıtılmasın da etkili olacağını söyleyen Rektör Prof. Dr. Ümit Hassan, “Sanat eserleri birikiminin ön tasnifi, nihai tasnifi yansıtan müzenin bütün varlığı Suat Günsel’e aittir. Bu müze Kıbrıs Türk ressamlarının naif tarzlarını ayrı bir senteze ulaştırdı.  Müze çok boyutlu bir işlevselliğe sahip olacak. Hem öz varlığımızın gelişimi hem de uluslararası platformdan aldıklarımız ve oraya vereceklerimizin sentezi olacak. Modern sanat müzesi estetize edilmiş dünyamızı yeniden tanıtacak. Kıbrıs’ın kültürel varlığını ilk olarak resim, heykel ve etnoğrafik varlıklarla temsil edilecek sanatsal yansımasını canlandırırken, 14 Türk Cumhuriyetinin birliğine katkıda bulunacak ve modern sanat oluşumunu üst düzeye ulaştıracak. Kıbrıs resim sanatının ekollerini sergilenerek zenginleşecek. Değişik ekollerin ayrı ayrı içsel girişimleri ve birbirleri ile mukayeselerine önemli zemin hazırlayacak. Eğitime yeni imkanlar sağlayacak” diye konuştu.

Devlet Sanatçısı Rafael Kayrov, “Müze, Suat Günsel’in müze değerlerinin sadece elden ele geçirilebileceği iddiasını bir kez daha kanıtlayan bir haklılığıdır” dedi.

“İLHAMIN, GÜZELLİĞİN VE BİLGELİĞİN YUVASI OLACAK”

Türkmenistan Devlet Sanatçısı Cuma Aman Durdi, “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, ilhamın, güzelliğin ve bilgeliğin yuvası olacaktır” dedi. Özbekistan Devlet Sanatçısı Muhammad Fazılov da, “Sanatı kullanarak Türk halklarının bir müzesini oluşturdunuz ve bu halkları sanatın en kısa yolu olan güzellik ve sevgisiyle birleştiriyorsunuz” dedi.

Konuşmaların ardından Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

İlk Kıbrıslı Türk Heykeltıraş Şinasi Tekman’ın yüz tasviri ile yapılmış ağaç oyma heykelinin de yer aldığı Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, Pazartesi günü hariç haftanın altı günü 10.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Pazar günleri müzeyi ziyaret edecek olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarına yüzde 50 indirim uygulanacağı ve müzeye 0-12 yaş grubuna ise girişin ücretsiz olacağı belirtildi.

27.09.2018 DHA

Dikkatinizi Çekebilir...

2700 Yıllık Frig Oyuncakları Çiniyle Yeniden Aramızda

Anadolu tarihinin önemli uygarlıklarından Frigler’in yaklaşık 2700 yıl önce çocukları için yaptığı oyuncaklar, yaşadıkları topraklar …

Trakya’nın İncisi Dupnisa Mağarası

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmalarıyla 2003’te hizmete açılan Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super