Anasayfa / Arkeoloji / Mozaikli Lahitten Mumyalanmış 2 Ceset Çıkarıldı

Mozaikli Lahitten Mumyalanmış 2 Ceset Çıkarıldı

İznik’te  Hisardere Mahallesi yolu üzerinde İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan kazıda, Geç Roma Dönemine ait olan 3’üncü yüzyıldan kalma lahit ortaya çıkarıldı. Daha sonra sürdürülen kazı çalışmalarında ise 3 lahit daha tespit edildi. Bunun üzerine  yaklaşık 10 dönüm zeytinlik alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırıldı. Alan, ‘1’inci derece arkeolojik sit alanı’ ilan edildi ve koruma altına alındı.

Kültür Bakanlığı takibinde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Bursa İl Kültür Müdürlüğü ve İznik Müze Müdürlüğü tarafından devam eden arkeolojik kazılar kapsamında Doç.Dr.Aygün Ekin Meriç ‘in bilimsel danışmanlığında lahdin kapağı açıldı. Sadece üst kapağı bir lahit boyutlarında olan mozaik figürlü lahdin diğer lahitlere benzemediği ifade edildi. Lahdin içerisinden biri erkek diğeri kadın olmak üzere mumyalanmış halde iki iskelet bulundu. Mumyalanmış cesetlerin 2300 yıllık olduğu, Makedonya Kralı Büyük İskender’in kumandanlarından olan General Lysimakhos ile M.Ö. 301’de İznik’i şehrine adını verdiği karısı Nikaia olma ihtimali üzerinde duruluyor.

10.11.2018 İHA

Dikkatinizi Çekebilir...

Bayburt Kalesi’nde Gün Yüzüne Çıkarılan Tarih

Tarihi İpek Yolu güzergahında stratejik bir noktada olduğu için yüzyıllarca güvenilir üs olarak tercih edilen Bayburt Kalesi’nde yürütülen …

Ağa Takılan Çapa Tarihe Işık Tutacak

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde bir balıkçı teknesinin ağına takılan ve daha sonra limana çekilen, balıkçıların teslim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Watch Dragon ball super